Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Obchody Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia, na Placu Mikołajkowów w Dębicy, odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

Pamięć ofiar uczczą kombatanci, uczniowie dębickich szkół i samorządowcy. Najpierw będziemy świadkami montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez Grupę Artystyczną Safo. Później młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złoży znicze przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich patriotach w 1940 roku. Ostatnim akcentem uroczystości będzie złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w Katyniu oraz pod Memoriałem Smoleńskim.

W tym roku mija 82. rocznica zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach, funkcjonariuszach, inteligencji i duchownych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji członków Biura Politycznego KC WKP(b) ze Stalinem na czele, wiosną 1940 r. zamordowano co najmniej 21 857 osób. Polskich jeńców z Kozielska rozstrzelano i pochowano w Katyniu, ze Starobielska – w Charkowie i pogrzebano w rejonie pobliskiej wsi Piatichatki, z Ostaszkowa – w Kalininie (dziś Twer) i pochowano w Miednoje. Więźniów straconych na obszarze Ukrainy pogrzebano w Bykowni pod Kijowem, a zamordowanych na Białorusi – prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem.

Na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci” posadzone w 2009 i 2010 r. na Placu Mikołajkowów w Dębicy, w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Obchody rocznicowe odbędą się w środę 13 kwietnia 2022 r. o godz. 12:00 na Placu Mikołajkowów w Dębicy. Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Dębicy wraz z Partnerami: I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Dębicy, Publiczną Szkołą Podstawową nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.