Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Ruszyła pierwsza klasa przygotowawcza w Dębicy

Miasto Dębica od 4 kwietnia br. uruchomiło pierwszą w regionie klasę przygotowawczą dla dzieci uchodźców z objętej wojną Ukrainy. W Szkole Podstawowej nr 2 uczy się w niej 25 uczniów.

Do oddziału przygotowawczego uczęszczają uczniowie zza wschodniej granicy, którzy nie znają języka polskiego. W SP 2 utworzona została klasa dla dzieci z nauczania początkowego, a więc klas I-III.  – Uczniowie w cyklu tygodniowym mają 20 godzin zajęć dydaktycznych, w tym 10 godzin języka polskiego. Nauczanie w oddziale przygotowawczym jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania z dostosowaniem form i metod do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów oraz ich możliwości psychofizycznych. Poza nauczycielem prowadzącym zostanie zatrudniony nauczyciel wspomagający. Będzie to osoba z Ukrainy, której zadaniem będzie wsparcie dzieci w lepszym przyswajaniu wiadomości oraz adaptacji w warunkach polskiej szkoły – wyjaśnia Maciej Małozięć, wiceburmistrz Dębicy.

Oddziały przygotowawcze mają na celu m.in. sprawdzenie umiejętności i przygotowanie uczniów do danego oddziału oraz ewentualne wyrównanie różnic programowych. Po trzech miesiącach nauki zostanie przeprowadzona diagnoza czy uczeń jest gotowy do włączenia do ogólnodostępnego oddziału w szkole publicznej.

Do szkół i przedszkoli prowadzonych przez miasto Dębicę uczęszcza obecnie 102 dzieci z Ukrainy. 

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.