Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Region. Rozbita szajka sutenerów. Zatrzymano 19 osób.

18 maja br. krakowscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy z samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych z Krakowa, Kielc oraz Radomia rozbili szajkę sutenerów. Funkcjonariusze na terenie województwa świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego zatrzymali 7 osób podejrzanych o to, że działając w zorganizowanej grupie przestępczej czerpali zyski z cudzego nierządu oraz 12 osób innych zamieszanych w nielegalny proceder. Kryminalni podczas przeszukań  zabezpieczyli m.in. gotówkę w kwocie około 280 tys. złotych, walutę zagraniczną, telefony komórkowe, laptopy, kasy fiskalne oraz dokumentację.

W minioną środę, policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie działając w oparciu o zgromadzone wcześniej informacje oraz realizując postanowienia Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze przystąpili do skoordynowanego zatrzymania grupy sutenerów oraz osób z nimi powiązanych. W zakrojonych na szeroką skalę działaniach śledczych wspierali funkcjonariusze z innych wydziałów krakowskiej komendy miejskiej, policjanci z Komisariatu Policji V w Krakowie oraz policyjni kontrterroryści z Krakowa, Kielc i Radomia.

W wyniku policyjnych działań, które prowadzone były równolegle na terenie woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego zatrzymanych zostało łącznie 19 osób, w tym 7 tworzących zorganizowaną grupę przestępczą oraz 12 podejrzanych o współdziałanie z nią.

W tym m.in. w jednym z mieszkań na terenie Krowodrzy funkcjonariusze zatrzymali 35-letniego szefa grupy oraz jego 30-letnią żonę, którzy stali na czele grupy i wspólnie nią kierowali. Policjanci przeszukali pomieszczenia zamieszkiwane przez małżeństwo, lokal, w którym mieściło się ich biuro oraz użytkowane przez nich pojazdy. W trakcie przeszukania kryminalni znaleźli i zabezpieczyli m.in. telefony komórkowe, kasy fiskalne, dokumentację oraz gotówkę w kwocie około 203 000 zł. Tego samego dnia, w jednej z miejscowości na terenie pow. myślenickiego, policjanci zatrzymali 44-latkę, jej 23-letnią córkę oraz 37-letniego mężczyznę podejrzanych także o udział w sutenerskiej szajce. Funkcjonariusze przeszukali dom, w którym zamieszkiwała trójka zatrzymanych i zabezpieczyli m.in. gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie, telefony komórkowe oraz dokumentację. 18 maja br. kryminalni zatrzymali także 26-letnią mieszkankę Rzeszowa oraz 27-letniego mieszkańca Olkusza, którzy także pracowali dla grupy przestępczej.

Jak ustalili śledczy rozbita grupa przestępcza działała od października ubr. do maja br. i miała swoje punkty, w których świadczone miały być „usługi masażu”, na terenie Krakowa, Rzeszowa, Katowic i Kielc. Szajce przewodziło małżeństwo z Krakowa, które odpowiadało m.in. za zatrudnianie, szkolenie kobiet świadczących usługi seksualne i czerpanie korzyści ze świadczonych przez nie usług. Pozostali członkowie grupy m.in. tworzyli i zaopatrywali punkty, kontrolowali pracę kobiet, rozliczali pracownice czy przygotowywali ogłoszenia z ich wizerunkami, które trafiały na portale erotyczne.

Wszyscy zatrzymani przewiezieni zostali do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, następnie do prokuratury. 19 maja br. Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza, w oparciu o zebrany materiał dowodowy przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze i zastosował wobec 35-latka i 30-latki, tj. osób kierujących grupą, areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby wchodzące w skład szajki objęte zostały policyjnym dozorem, wysokimi poręczeniami majątkowymi oraz zakazem kontaktu z pozostałymi członkami grupy.

Za czerpanie zysku z cudzego nierządu kodeks karny przewiduje karę do 3 lat więzienia, natomiast za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast osobom kierującym zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Komunikat prokuratury w tej sprawie: https://www.gov.pl/web/po-krakow/sledztwo-prokuratury-rejonowej-krakow-podgorze-w-sprawie-zorganizowanej-grupy-przestepczej-czerpiacej-korzysci-z-nierzadu

Źródło: Krakowska Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.