Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Swędzące i opuchnięte powieki a praca przy komputerze – jak pozbyć się problemu?

Przyjmuje się, że ludzkie oko w standardowych warunkach mruga około 12 razy w ciągu jednej minuty. Podczas pracy przy monitorze komputera, odruch mrugania zostaje często upośledzony, a jego częstotliwość znacznie się obniża, skutkiem czego jest nieodpowiednie nawilżenie takich części oka jak rogówka oraz spojówka. Częste patrzenie w ekran komputera prowadzi do upośledzenia czynności akomodacyjnych oraz do zmęczenia, często określanego także jako cyfrowe zmęczenie wzroku.

Najczęściej występujące objawy zmęczenia oczu od komputera

Praca przed komputerem wymaga często skupienia wzroku na jednym obiekcie i najczęściej z tej samej odległości. Także promieniowanie ekranu komputera niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie oczu oraz całego narządu wzroku. Zmęczenie oczu podczas pracy przy monitorze pojawia się z reguły w ciągu 4-6 godzin od momentu rozpoczęcia pracy i może charakteryzować się następującymi objawami:

  • pojawianie się zaburzeń wzroku takich jak kropki, mgła czy zasłona,
  • rozmazane widzenie,
  • odczuwanie tzw. piasku pod oczami,
  • pojawienie się niekontrolowanego łzawienia oraz światłowstrętu,
  • świąd i pieczenie oczu oraz powiek,
  • pojawiająca się opuchlizna.

Zmęczenie oczu a praca przy komputerze – przyczyny

Na tzw. cyfrowe zmęczenie wzroku wpływa szereg czynników, które często następują jednocześnie.  Najważniejszą i podstawową z nich, jest długotrwała i jednostajna praca przy monitorze przy braku jednoczesnego zachowania odpowiedniej higieny pracy czyli np. przerw. Duże znaczenie ma także nieodpowiednie dopasowanie jasności ekranu monitora do oświetlenia w pomieszczeniu, w którym dana osoba się znajduje, a także nieodpowiednia postawa jaka jest przyjmowana przez wiele osób podczas pracy przy komputerze.

Objawy przemęczenia oczu związane z długotrwałą pracą przy monitorze komputera często zostają spotęgowane przez przebywanie w nieodpowiednio oświetlonych i klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Chcąc poprawić komfort pracy przy komputerze warto zainwestować w odpowiednie i dostosowane dla siebie krople, żele i maści do oczu. Produkty tego typu dostępne są wapteka.pl bez recepty. Ich podstawowym zadaniem jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie spojówki oraz złagodzenie takich objawów przemęczenia oczu jak pieczenie, świąd czy opuchlizna. Działają one nawilżająco a także zmiękczająco, większość z nich wykazuje także działanie uśmierzające ból.

Krople do oczu warto dopasować do własnych potrzeb oraz preferencji. Są produktem w pełni bezpiecznym i tylko w niewielkim stopniu wchłaniane są do krwioobiegu. Na rynku dostępne są zarówno preparaty do stosowania kilka razy dziennie jak i te o mocniejszym składzie przeznaczone do jednorazowego zakraplania w ciągu całego dnia. Warto też zastanowić się nad zakupem żeli i maści do oczu, które pomogą zmniejszyć opuchliznę i pozbyć się uczucia dyskomfortu.

Jak ochronić oczy przed negatywnym działaniem monitora komputera?

Istnieje wiele sposobów, które mogą poprawić komfort widzenia podczas pracy przy komputerze. Ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego miejsca pracy, czyli zadbanie o jego ergonomię. Warto raz na kilkadziesiąt minut oderwać wzrok od ekranu komputera oraz wykonywać nieskomplikowane ćwiczenia na odprężenie wzroku. Warto wspomnieć też, że na blogu Wapteka.pl przeczytasz o tym, jak zadbać o oczy.

Dla utrzymania wzroku w dobrej formie kluczowe znaczenie ma także odpowiednia dieta, bogata w takie witaminy jak A, C i E, a także w magnez, cynk oraz selen. Ważne jest też, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość beta-karotenu.

Artykuł zewnętrzny

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.