Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zapraszamy do Soliny. Piknik na Zaporze Wodnej już w najbliższą sobotę

W najbliższą sobotę (2.07) na terenie zapory wodnej w Solinie odbędzie się piknik poświęcony bezpieczeństwu nad wodą. Na uczestników wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji, w tym pokazy ratowniczego kunsztu podczas symulowanej akcji na Zalewie Solińskim.

Co roku ratownicy oraz służby zabezpieczające kąpieliska i akweny wodne apelują o odpowiedzialną i rozważną zabawę w czasie wypoczynku. Niestety w każde wakacje, wciąż wiele osób traci życie podczas kąpieli wodnych. Bardzo często będąc pod wpływem alkoholu i pływając w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Już w tę sobotę będziemy mogli przekonać się, jak wygląda praca ratowników oraz dowiedzieć się, że wystarczy stosować kilka zasad, aby z wakacji wrócić tylko z dobrymi wspomnieniami.

– Wypoczynek nad wodą ma stanowić dla nas źródło zabawy i wspaniałych wspomnień. Nie możemy jednak zapominać, że aby tak się stało, musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Niestety każdego roku zbyt wiele osób nie wraca do domu. Skorzystajmy z nadchodzącej okazji, aby zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, aby porozmawiać z przedstawicielami służb, których doświadczenie i wiedza pozwoli nam uniknąć zagrożeń. Gorąco zapraszam Państwa do udziału w pikniku na Zaporze Wodnej w Solinie  – mówi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Piknik startuje o godz. 10:00 i potrwa do godz. 18:00. Na terenie zapory ustanowione zostaną stoika służb, które w czasie letniego wypoczynku dbają o nasze bezpieczeństwo.

Najwyższa zapora w Polsce to doskonały punkt obserwacyjny, z którego będzie można śledzić pokazy ratownictwa wodnego. Na jej terenie zapoznamy się także z zasadami udzielenia pierwszej pomocy, nie zabraknie też możliwości zdobycia wiedzy nt. funkcjonowaniem różnego rodzaju służb i formacji, takich jak: Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkoweStraż Pożarna, Policja, Wojska Obrony Terytorialnej , Straż Graniczna oraz Bieszczadzki Oddział Pogotowia Ratunkowego.

Bezpieczny wypoczynek, to temat, który bardzo często jest poruszany przez podkarpackich strażaków. Pierwsza pomoc, zasady zachowania podczas burz i nawałnic, postępowanie na wypadek pożaru i oczywiście bezpieczny wypoczynek nad wodą. Podkarpaccy strażacy, przez cały okres wakacji szkolą się na poligonie szkoleń wodnych w Polańczyku dodatkowo wspierając ratowników Bieszczadzkiego WOPR. Podczas pikniku zaprezentują techniki działań ratowniczych na akwenach oraz sprzęt na co dzień wykorzystywany przez strażaków nurków.

Wielu nazywa Zalew Soliński „bramą Bieszczad” – i słusznie – bo stąd już tylko kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od najwyższych szczytów tego pasma. Dlatego na pikniku nie może zabraknąć ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR, którzy zaprezentują swój sprzęt, wykorzystywany do poszukiwań górskich.

Niezmiennie działania prewencyjne prowadzą także funkcjonariusze podkarpackiej Policji, którzy kompleksowo dbają o ogólne bezpieczeństwo mieszkańców i turystów przybywających do naszego regionu. Na czas wakacji organizowane są sezonowe posterunki policji nad Zalewem Solińskim i Jeziorem Tarnobrzeskim, a dodatkowe policyjne patrole kierowane są we wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości. Policjanci szczególny nacisk kładą na bezpieczeństwo drogowe. Podczas pikniku – w formie praktycznej – będzie można zapoznać się z niechcianymi skutkami nieostrożności i brawurowej jazdy. Na górnej płycie zapory można będzie wsiąść do symulatora wypadków drogowych.

Wciąż brakuje powszechnej wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z numeru alarmowego 112. Również w tę sobotę będzie okazja do tego, aby porozmawiać z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o tym, jak właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Nie należy zapominać, że całe wydarzenie odbywa się na jednej z największych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego. Zwiedzanie Zapory Solińskiej to obowiązkowy punkt w wakacyjnych planach każdego odwiedzającego ten piękny zakątek naszego regionu.

Na Podkarpaciu trwa akcja „Bezpieczne Wakacje”
W związku z akcją „Bezpieczne wakacje” na terenie naszego regionu organizowane są działania prewencyjne, edukacyjne oraz przedsięwzięcia kontrolne przez służby, inspekcje i straże odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Ponadto wzmożone działania profilaktyczno-kontrolne wykonuje Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.