Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

41. rocznica przyznania tytułu “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” mieszkankom Gębiczyny koło Dębicy

21 października minęła 41. rocznica nadania tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” Marii Wantuch i Wiktorii Podlasek z Gębiczyny koło Dębicy. Kobiety przez trzy lata ukrywały w swoim domu pięciu Żydów ratując ich od śmierci.

Maria Wantuch, mieszkała we wsi Gębiczyna wraz z córką Wiktorią Podlasek. Wiktoria, podobnie jak jej matka Maria była wdową i samotnie wychowywała dzieci. W sierpniu 1942 r. przybyła do nich trójka Żydów prosząc o pomoc i udzielenie schronienia.

Wśród Żydów znaleźli się Adela Wołek, Leon oraz Mietek Schnepsowie. Adela była znajomą Marii – kobiety pochodziły z tej samej wioski. Po jakimś czasie do trójki Żydów dołączyła jeszcze dwójka: bracia Adeli – Staszek i Mondek. Wszyscy Żydzi byli uciekinierami z transportu z getta w Dębicy, który skierowany został do obozu zagłady w Bełżcu. 

Przez blisko trzy lata, aż do 1945 roku ukrywali się na poddaszu domu Marii Wantuch i jej córki Wiktorii Podlasek. Całej piątce udało się przeżyć.  Później wyemigrowali do USA. Korespondowali z Polkami jeszcze przez jakiś czas. 21 października 1981 roku Maria Wantuch i Wiktoria Podlasek otrzymały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

źródło: Muzeum Polaków Ratujących Żydów/

Fot. KK/ MPRŻ

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.