Maciej Łubieński w dębickim muzeum. O prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach

W ostatni czwartek w Muzeum Regionalnym w Dębicy odbyło się spotkanie autorskie z Maciejem Łubieńskim, autorem książki „Portret rodziny z czasów wielkości”. W sali kinowej dębickiego muzeum Maciej Łubieński potomek rodu Łubieńskich z Zasowa opowiadał o kulisach powstawania książki i historiach związanych z jego przodkami.

„Portret rodziny z czasów wielkości” to opowieść o tym, jak skromna szlachta z kaliskiego wdrapała się na szczyt, i o tym, jak z niego spadła. Częściowo na własne życzenie, częściowo z wyroku historii. Bohaterami książki są wielkie postacie historyczne – biskupi Maciej i Stanisław Łubieński z epoki Wazów, Feliks Łubieński, minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego i jego żona Tekla z Bielińskich, wybitna dramatopisarka. Ale na kartach książki pojawiają się także postacie szerzej nieznane, jak pradziadek autora, ziemianin marzyciel Tadeusz Łubieński, czy siostra pradziadka, przełożona urszulanek, pierwsza polska zakonnica z doktoratem – Cecylia Łubieńska.

„Portret rodziny z czasów wielkości” w 2021 roku otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki  w kategorii prace popularnonaukowe, publicystyka.

Obszerny fragment książki Macieja Łubieńskiego dzięki uprzejmości wydawcy książki Grupy Wydawniczej Foksal sp. z o.o. i Pana Maksymiliana Lawery można przeczytać pod poniższym linkiem:

Maciej Łubieński „Portret rodziny z czasów wielkości”. O prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.