Previous slide
Next slide

Władysław Strumski bohaterem konferencji naukowej i konkursu plastycznego

Naukowcy z wyższych uczelni i Instytutu Pamięci Narodowej wzięli udział w konferencji popularno-naukowej pt. „Władysław Strumski – żołnierz który zamienił karabin na pióro”. W czasie wydarzenia wręczono także nagrody dla laureatów konkursu plastycznego na okładkę książki Patrona Roku 2022 w Dębicy.

Cykl wykładów rozpoczął Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy prelekcją pn. „Żołnierz, pisarz, społecznik – Władysław Strumski”.  Następnie o działalności dywersyjnej Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie opowiedział prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei dr Zofia Brzuchowska z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawiła temat obrony wolności i kulturowej wspólnoty w pisarstwie Władysława Strumskiego. Ostatnim prelegentem był dr hab. Tomasz Balbus, naczelnik OBUiAD Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W swoim wystąpieniu skupił się na  konspiracji AK-WiN na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.

Konferencja stała się także okazją, aby podsumować konkurs plastyczny pod hasłem „Projekt okładki książki Władysława Strumskiego” . W przedsięwzięciu wzięło udział blisko 70 uczniów dębickich szkół podstawowych. Jury zdecydowało, że najpiękniejszą pracę wykonała Amelia Pycia ze Szkoły Podstawowej nr 11. Drugie miejsce zajęła Hanna Bukowska z Weldon School,a trzecie Oliwia Łączak ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wręczono również wyróżnienia, które powędrowały do Malwiny Kufel z SP nr 3, Wiktorii Maruchy z SP nr 9, Zofii Zapotocznej z SP nr 11, Klaudii Pieprzak z SP nr 5 oraz Macieja Szalwy z SP nr 5.



Wnuczki Władysława Strumskiego i Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy wręczyli także nagrodę Alicji Daczkowskiej z I Liceum Ogólnokształcącego, która wygrała konkurs na recenzję książki Patrona Roku 2022 W Dębicy.

Konferencję zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wspólnie z Miastem Dębica. Była to kolejna odsłona wydarzeń w ramach obchodzonego w Dębicy Roku Władysława Strumskiego.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.