Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Przyborów. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Marii Drobot i rodziny Dygdoniów, którzy podczas Holokaustu uratowali życie 5 osobowej żydowskiej rodziny

Fot. FB Radosław Wiatr

80 lat temu narażali życie swoje i swoich rodzin aby pomóc zupełnie obcej rodzinie żydowskiej, która uciekała przed Zagładą z Rzeszowa i trafiła do poddębickiego Nagoszyna. Dziś, 28 listopada 2022 roku ponad 90 – letnia Maria Drobot z domu Dygdoń z Przyborowia z rąk II wicewojewody podkarpackiego Radosława Wiatra odebrała przyznany jej i jej rodzicom śp. Annie Dygdoń i śp. Michałowi Dygdoń postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. FB Radosław Wiatr

Historia połączenia losów rodziny Dygdoniów z rodzinami Knie i Adlersberg rozpoczyna się 80 lat temu, w 1942 roku, kiedy po likwidacji getta w Rzeszowie, Żydzi są wysłani transportem w bydlęcych wagonach do obozu zagłady w Bełżcu. Z tego transportu ucieka pięcioro członków żydowskiej rodziny Knie: Tewl, Chaja Blat, Fryda Berger oraz ich mężowie (m.in. Michał Adlersberg). Ich rodzice, zamożni rzeszowscy kupcy, giną wcześniej.

W pierwszej kolejności żydowska rodzina uciekając trafia do domu Marii Skrzypek w Bobrowej ( czytaj TUTAJ ), potem ukrywa ich Stanisław i Karolina Szostak w Woli Bobrowskiej, a potem schronienie znajdują w gospodarstwie Michała Dygdonia, rolnika w Nagoszynie, gdzie przebywają ukryci przez kilka kolejnych miesięcy. Potem w ukrywanie rodziny Knie angażują się kolejni mieszkańcy ziemi dębickiej: Edward Rak, Józef Cholewa z rodziną, Kazimierz Ciecierenga i jego córka Zofia Ćwik, Stanisław Wilczeński. W uratowanie życia żydowskiej rodzinie zaangażowanych było kilkanaście osób, mieszkańców Nagoszyna i Bobrowej.

Historię ratowania Żydów w Nagoszynie i Bobrowej oraz dalsze losy członków rodziny Knie i Adlersberg można przeczytać TUTAJ

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.