Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

65 lat pracy artystycznej i działalności społecznej Sylwii Murdzy – Chrobak w Dębicy

W tym roku mija 65 lat gdy Sylwia Murdza – Chrobak związała się z Dębicą. Przyjechała do Dębicy z rodzinnego Nowego Sącza w 1957 roku i od samego początku swojej obecności w mieście pracowała w dębickich przedszkolach oraz świetlicach ucząc dzieci  muzyki i tańca jak również angażując się w działalność społeczną i życie kulturalne miasta.

Sylwia Murdza – Chrobak z domu Michalik, urodziła się w 1935 roku w Nowym Sączu. Z Dębicą związała się w 1957 roku kiedy przyjechała tutaj i podjęła pracę. Pod koniec lat 60. XX wieku zaczęła organizować życie kulturalne w Fabryce Gum Jezdnych w Dębicy. Prowadziła kółko taneczne, przygotowywała inscenizacje i wystawy.

W 1977 roku założyła do dzisiaj działający Zespół Ludowy „Morsy” promujący i kultywujący folklor ludowy. Działalność artystyczna zespołu była często nagradzana i zauważalna na wielu festiwalach i przeglądach zespołów artystycznych, propagujących walory i funkcje poznawcze muzyki ludowej. Zespół Ludowy aktywnie współdziała z młodzieżą szkolną poprzez organizowanie przedstawień plenerowych i odtwarzanie dawnych zwyczajów ludowych przy inscenizacjach dawnych wesel i innych wydarzeń w społeczności lokalnej. Dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Kultury, zespół wydał dwie płyty: jedną z pieśniami i muzyką ludową, a drugą poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce.

Dzień Dziecka w ośrodku Stomil w Jaworzu Dolnym 1980 w którym pracowała Pani Sylwia /fot. ze zbiorów Sylwii Murdza- Chrobak

Sylwia Murdza – Chrobak jest także założycielką i liderką Stowarzyszenia Folkloru Ludowego, które wystawia m.in. plenerowe widowisko : Wesele Regionalne. W 2009 roku Sylwia Murdza-Chrobak została laureatką nagrody Uskrzydlony 2009 w kategorii działalność kulturalna. W 2015 roku otrzymała tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębica”.

Obok aktywnej działalności artystycznej przez szereg lat prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną skierowaną do ludzi starszych, w szczególności mieszkańców DPS-ów województwa podkarpackiego, gdzie oprócz występów artystycznych organizowała zbiórki w formie darowizn produktów niezbędnych do codziennej pielęgnacji. Przez wiele lat prowadziła także zbiórki darów dla pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej na Litwie oraz dzieci przebywających w domach dziecka w rejonie Wileńszczyzny. W 2015 roku z jej inicjatywy Zespół Ludowy „Morsy” przy wsparciu burmistrza i Urzędu Miejskiego w Dębicy oraz sieci sklepów „Jubilatka” przeprowadził zbiórkę rzeczy dla mieszkańców Samboru, miasta leżącego 50 km od polskiej granicy na Ukrainie.

Sylwia Murdza- Chrobak od 65 lat aktywnie angażuje się w życie kulturalno- społeczne Dębicy organizując jedyne w swoim rodzaju koncerty muzyczne i krzewienie piękna rodzimego folkloru, a także społeczne i charytatywne inicjatywy na rzecz potrzebujących rodaków w kraju i zagranicą.

https://ziemiadebicka.pl/ogrodek-warzywny-przy-przedszkolu-na-kolejowej-i-bity-trakt-na-ulicy-kosciuszki-czyli-debica-na-fotografiach-sprzed-ponad-60-lat/
https://ziemiadebicka.pl/sylwia-murdza-chrobak-opowiada-o-wizycie-u-prezydenta-aleksandra-kwasniewskiego/
https://ziemiadebicka.pl/sylwia-murdza-chrobak-na-zajeciach-karate-film/
https://ziemiadebicka.pl/jubileusz-sylwii-murdzy-chrobak/

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.