Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębica uczciła pamięć ofiar stanu wojennego

Władze samorządowe, przedstawiciele związków zawodowych oraz młodzież szkół ponadpodstawowych spotkali się pod krzyżem na Placu Solidarności w Dębicy, aby upamiętnić ofiary stanu wojennego. Zgromadzeni wspólnie odmówili modlitwę i złożyli kwiaty pod krzyżem.

13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej rządzonej przez komunistyczny reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania życie straciło około 40 osób. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”.

W 41. rocznicę wydarzeń samorządowcy, związkowcy i młodzież zgromadzili się przy Krzyżu Solidarności w Dębicy, aby uczcić pamięć ofiar ,,stanu wojennego”. Plac Solidarności jest szczególnym miejscem pamięci związanym z okresem walki z reżimem komunistycznym. Na placu, w maju 1981 r., w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odprawiona została uroczysta msza święta będąca manifestacją wiary i patriotyzmu mieszkańców miasta i regionu. W czasie nabożeństwa poświęcono krzyż, przy którym mieszkańcy Dębicy potajemnie składali znicze i gromadzili się na modlitwie w okresie ,,stanu wojennego”.

W tym historycznym miejscu ks. Józef Dobosz, duszpasterz ludzi pracy, poprowadził modlitwę w intencji Ojczyzny. Z kolei Stanisław Leski, internowany działacz ,,Solidarności”, podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów ,,stanu wojennego”. Na zakończenie delegacje złożyły wiązki kwiatów pod krzyżem.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.