Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uważaj na nieznane linki! Możesz stracić wszystkie swoje pieniądze

„Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN http://(…)”, „Ureguluj należność zaraz aby kurier mógł dostarczyć paczkę” http://(…), „Twoja paczka została zatrzymana z powodu nadwagi ..: http://(…)”, „jesteś podmiotem kilku postępowań sądowych…”. Dostałeś SMS lub e-mail o takiej treści? Nie klikaj w link, nie odpisuj na wiadomość, nie otwieraj załączników – to OSZUŚCI!

Obecnie większość z nas dokonuje zakupu w sieci. W związku z tym spodziewamy się kurierów lub informacji o odbiorze przesyłki w danym paczkomacie. W tym czasie otrzymujemy niewinny SMS lub e-mail informujący, że oczekiwana paczka nie dojdzie z powodu… . Z reguły padają niewielkie kwoty rzędu 2,50 PLN, 2,75 PLN lub nie jest podana żadna kwota, jedynie informacja o natychmiastowym uregulowaniu płatności. Poniżej link z informacją o możliwości dokonania szybkiej transakcji… .

W tym miejscu po otrzymaniu takiej informacji najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest jej usunięcie, a z pewnością nie aktywowanie tego linku poprzez jego kliknięcie.

Oszuści podszywają się pod różne firmy czy też podmioty publiczne i wysyłają informacje o wpłacie drobnej kwoty, w celu dostarczenia zamówienia do jednego z paczkomatów, ale tak naprawdę próbują w ten sposób wyłudzić pieniądze. Kliknięcie w link z wiadomości prowadzi na złośliwą stronę wyłudzającą dane karty płatniczej, jej numeru, kodu bezpieczeństwa (CVV) oraz daty ważności. Skorzystanie z tej strony i przekazanie oszustom informacji o naszej karcie oznacza, że będą oni mieli pełny dostęp do pieniędzy na naszym koncie. Inni oszuści w wiadomości sms przesyłają link do aplikacji, które infekują nasz telefon. Mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych czy też przekierowywać SMS-y, co można wykorzystać do włamania się na konto bankowe. Jeśli klikniesz w podejrzany link, to jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem w celu zablokowania karty, a także podjęcia dalszych kroków.

Po otrzymaniu podobnego SMS-a lub e-maila, które zasypują nasze telefony i skrzynki różnymi informacjami, należy zachować zawsze powściągliwość i spokój. Bez pospiechu go odczytywać i z zachowaniem zdrowego rozsądku postępować, ponieważ coraz częściej jesteśmy narażeni na ataki spoofing.

Jeszcze inną formą wprowadzenia nas w błąd jest zasypywanie naszych skrzynek fałszywa wiadomością e-mail wraz z załącznikami, które informują nas o wygraniu fortuny. Do nas należy jedynie na nią odpowiedzieć. Kolejne oszustwo to informacja o przeglądaniu rzekomych stron pedofilskich czy pornograficznych, straszeniem interwencją Policji lub udostępnieniem kompromitujących nas zdjęć. W ten sposób oszuści wyłudzają od nas pieniądze w formie rzekomej grzywny i zapłaty za odstąpienie od postępowania.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych firm kurierskich, operatorów sieci komórkowych służb mundurowych czy nawet od samego Komendanta Głównego Policji, Interpolu lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK, danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęcenie kilku minut na zweryfikowanie wiadomości, którą otrzymaliśmy może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Nie otwierajmy przesyłanych załączników, ponieważ może to spowodować instalację złośliwego oprogramowania szpiegującego, wykradającego nasze poufne dane.
Źródło: Policja.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.