Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

50-lat Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Dębicy

W roku 2022 mija 50 lat od uruchomienia dębickiej komunikacji miejskiej. Wraz z rozwojem przemysłowym miasta w latach sześćdziesiątych pojawiało się coraz większe zapotrzebowanie na transport pasażerski, pozwalający dotrzeć mieszkańcom do głównych zakładów pracy, w których znajdowali zatrudnienie.

Prężnie działający wtedy dębicki oddział Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) był nastawiony na dowóz mieszkańców okolicznych miejscowości do Dębicy, a przewozy pasażerskie wewnątrz samego miasta były traktowane jako dodatek, jeżeli akurat w autobusie znajdowało się wolne miejsce. Zakłady pracy posiadały także własne wydziały transportu i autobusy służące do wykonywania przewozów pracowniczych, jednak to także nie rozwiązywało do końca problemu, ponieważ tylko dowoziły i odwoziły pracowników. Wielu mieszkańców wspomina jeszcze, że najpewniejszym sposobem dotarcia do pracy w Wytwórni Urządzeń Chłodniczych (WUCh) było dojście pieszo na Dworzec PKP, przejechanie pociągiem do stacji Pustynia, a następnie kolejne dojście pieszo do zakładu pracy.

Indywidualne środki transportu w latach 60-tych XX wieku należały do rzadkości. Samochody pozostawały w sferze marzeń przeciętnego Kowalskiego. Stąd też rosła presja strony mieszkańców Dębicy na władze miasta, aby uruchomić komunikację miejską. Starania te zaczęły się wiele lat wcześniej. Na pewno podczas kampanii wyborczej do Miejskiej Rady Narodowej w Dębicy w roku 1965. Podczas spotkań wyborczych kandydatów na radnych z wyborcami był to jeden z najczęściej powtarzających się postulatów. Znalazło to odzwierciedlenie podczas pierwszej sesji nowowybranej Miejskiej Rady Narodowej, podczas której były omawianie najważniejsze postulaty mieszkańców z zakończonej kampanii wyborczej.


Jak wspomina Stanisław Kasowicz, pełniący w tym okresie funkcję sekretarza Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, w okresie uruchomienia komunikacji Dębica była jeszcze zbyt małym ośrodkiem, aby dostała przyzwolenie z województwa na uruchomienie własnego transportu zbiorowego. Zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami należało sporządzić projekt komunikacji miejskiej, który …..

Całość opracowania autorstwa Janusza Kwiatka z okazji 50-lecia MKS w Dębicy przeczytasz TUTAJ

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.