Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Damian Lewtak z Dębicy zwycięzcą kategorii OPEN EkoLogicznego Turnieju Szachowego

Damian Lewtak z MKSz GRYF Dębica zwyciężył w kategorii Open w Wielkim Finale ogólnopolskiego EkoLogicznego Turnieju Szachowego. 16 lutego w Geonatura Kielce zagrali ze sobą zwycięzcy rozgrywek międzymiastowych. Laureaci otrzymali unikatowe szachy z elektrycznych śmieci oraz medale wykonane w nurcie trash art. EkoLogiczny Turniej Szachowy został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

Dobry ruch: na szachownicy i dla środowiska

„Można się zastanawiać co łączy ekologię i jedną z najstarszych gier na świecie. Przede wszystkim jest to strategia działania – podobnie jak w szachach, tak i w trosce o środowisko naturalne ważny jest każdy ruch oraz zdolność przewidywania konsekwencji jakie on za sobą niesie” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. W ekologicznych turniejach szachowych zmierzyli się ze sobą reprezentacji 14 miast: Czeladzi, Częstochowy, Dębicy, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Łodzi, Olkusza, Przemyśla, Siedlec, Świdnicy, Świdnika, Tarnobrzega i Zamościa.

Inicjatywa po stronie recyklingu

Kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z urządzeń elektrycznych
i elektronicznych zatopiono w żywicy tworząc szachy, w których nie ma dwóch identycznych pionów. Autorką szachów z recyklingu jest Natalia Murdza, artystka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. „Przygotowanie bierek z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych
i elektronicznych śmieci jest doskonałym sposobem na to, by podkreślić jak istotna jest selektywna zbiórka odpadów i przetworzenie ich w zrównoważony sposób. Możemy wykonać dobry ruch zarówno podczas partii szachów. Ale także tworząc dzieła sztuki” – mówi Natalia Murdza. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona” – dodaje Murdza.

Szach mat dla Elektrycznych Śmieci

Świętokrzyski Geopark zamienił się w plac boju hetmanów, wież i gońców. Wielki Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego odbywał się w systemie szwajcarskim z tempem 10 minut + 5’. Konkurs został objęty patronatem Świętokrzyskiego Związku Szachowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielc Bogdan Wenta.

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

U7

 1. Patryk Mońka – Częstochowa, Dom Kultury Koszęcin    
 2. Hubert Kozyra – Zamość; UKS Lider Zamość
 3. Witold Rusek – Łódź; KTS Kalisz  i Michał Gałuszka – Świdnica; KSz MIKAMA Świdnica

U12

 1. Bartosz Ożóg – Zamość; Zamojski Klub Szachowy             
 2. Tadeusz Strus – Siedlce, UKS-STSz Sokołów Podlaski      
 3. Maksymilian Wojtuń – Krosno; KKSz Urania Krosno

U18

 1. Jakub Bączyński – Częstochowa – UKS Hetman Częstochowa
 2. Kamil Bolek – Krosno
 3. Cyprian Malczuk – Siedlce – KSz Skoczek Siedlce

Grupa Open

 1. Damian Lewtak – Dębica – MKSz GRYF Dębica
 2. Marcin Duda – Kielce
 3. Arkadiusz Kucza – Krosno – KSz. Czarny Koń Rogi

źródło: odzyskajsrodowisko.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.