Dzień Patrona „Dwunastki”

Armia Krajowa to patron Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy. Z okazji 81. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK społeczność szkolna przygotowała część artystyczną. W uroczystości wziął udział burmistrz Mariusz Szewczyk oraz dyrektorzy placówek należących do Rodziny Szkół Armii Krajowej i Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczniowie klas siódmej i ósmej w części artystycznej przenieśli zgromadzonych w świat II wojny światowej i działalności dywersyjnej Armii Krajowej, a szkolny chór zaśpiewał pieśni żołnierskie. W uroczystościach święta szkoły wziął udział Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy, który podziękował uczniom za interesujący program słowno-muzyczny.

Armia Krajowa była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną pośród działających w okresie II wojny światowej w okupowanej Europie. Liczyła nawet do 400 tys. członków. Prowadziła walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu i sowieckiemu, samoobronę przed oddziałami nacjonalistów ukraińskich oraz przygotowywała ogólnokrajowe powstanie, które ostatecznie przybrało formę wzmożonej działalności dywersyjnej, jako akcja „Burza”.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.