Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Region. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym sześcioro mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego. Tworzyli oni grupę przestępczą zajmującą się przestępstwami bankowymi. Straty, które powstały w wyniku ich przestępczego procederu mogą wynosić nawet 55 milionów złotych. Za to przestępstwo grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Krajowej  Wydział Zamiejscowy Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie prowadzą śledztwo w sprawie m.in. wyłudzeń kredytów w banku w Grębowie. Straty mogą sięgać nawet 55 milionów złotych.

Początkowe czynności w tej sprawie wykonywali policjanci z Tarnobrzega. W 2019 roku sprawę przejęli funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego z komendy wojewódzkiej. W toku wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że kilkuosobowa grupa pracowników banku, swoją przestępcza działalność mogło rozpocząć nawet w 2004 roku.

68-letnia mieszkanka powiatu tarnobrzeskiego wykorzystując swoje stanowisko, wspólnie z pięcioma innymi osobami, zakładali fikcyjne konta bankowe, na które pobierali kredyty. Wykorzystywali także dane osób już nieżyjących. Namawiali klientów banku do likwidacji posiadanych przez nich lokat, a środki przelewali na swoje rachunki i rachunki maklerskie.

W tej sprawie pokrzywdzonych zostało kilka tysięcy osób, w tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłacił pokrzywdzonym kwotę w wysokości 22 milionów złotych za utracone środki zgromadzone na lokatach. Na chwilę obecną bankowy fundusz wstrzymał wypłatę ponad 2 milionów złotych dla 33 osób. Pokrzywdzeni będą mogli odzyskać utracone pieniądze po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.

Żmudna, policyjna praca, zgromadzony materiał dowodowy, przyniosła efekty. W środę, 1 lutego, policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego, kryminalnego oraz funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali pięć kobiet i mężczyznę, w wieku od 43 do 72 lat, mających związek z tym procederem. Wszyscy  to mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego.

Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli różnego rodzaju mienie na poczet przyszłych kar. Zabezpieczyli także materiał dowodowy potwierdzający ich udział w procederze, w tym lokowanie przywłaszczonych środków na rachunkach maklerskich.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Krajowej Wydział Zamiejscowy Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty. Następnie prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanych środków zapobiegawczych. Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci 3 miesięcznego aresztu.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: Podkarpacka Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.