Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

80. rocznica pacyfikacji wsi Wiewiórka

23 marca 1943 Gestapo z Dębicy pod dowództwem Juliusa Garblera, żandarmeria niemiecka i policja otoczyły poddębicką wieś Wiewiórka. Niemcy zamordowali rodziny Skwirów i Wałęgów, dwoje starszych osób oraz sześciu Żydów których w swoim domu ukrywali Wałęgowie. Gospodarstwa wymordowanych spalili. Okupanci jednego dnia zabili 23 osoby.

23 marca 943 roku wykonało pacyfikacji w sił i Jurka Niemcy pod dowództwem Juliusa Garblera, a następnie zastrzelili Wojciecha i Julię Skwirów, ich córkę Antoninę i wnuczkę 12-letnią Marysię Dumanowską oraz dwóch mężczyzn nie będących członkami rodziny – Piotra Wawrzonka z Przerytego Boru i Jana Radzickiego – 17-letniego sierotę wychowywanego przez Skwirów. Wiesława schowała się duże łóżko na którym siedziała jej matka i Marysia. Seria kul skierowanych w jej matkę i siostrzenicę nie przeszyły łóżka. Niemcy ostrzelali dom i do środka wrzucili granaty. Następnie Niemcy podpalili dom i wszystkie zabudowania gospodarcze.

Władysława zdołała uciec z płonącego domu. Jej bracia Andrzej i Bronisław ukryli się na strychu a po odejściu Niemców uciekli konno w stronę Mokrego. Niemcy dalej poszli mordować sąsiadów – Wojciecha i Annę Wałęgów oraz ich trójkę dzieci Władysławę, Stanisławę i Władysława po czym spalili ich dopytek. Dalszy ciąg tej okrutnej zbrodni to zamordowanie Jana i Jadwigi Grzybów i Stanisława Pisarza. W pacyfikacji zginęło jeszcze sześcioro Żydów którzy ukrywali się u Wałęgów. Tego dnia Wiewiórce zamordowano 23 osoby.

W 80. rocznicę zbrodni z inicjatywy sołtysa Wiewiórki Tomasza Wolaka we współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie na ogrodzeniu obok szkoły w Wiewiórce zawisł baner opisujący to tragiczne zdarzenie.

Opis pacyfikacji Wiewiórki: CiKP Żyraków

Julius Garbler. Kat Dębicy odpowiedzialny za śmierć tysięcy dębickich Żydów – ziemiadebicka.pl

Na jego rękach była krew tysięcy ofiar – starców, kobiet i dzieci. Gestapowski kat Dębicy – Julius Garbler z lęku przed odpowiedzialnością popełnił samobójstwo – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.