Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Estetyka i pełna ochrona eksponatu – dlaczego gabloty muzealne są tak ważne?

Wyglądają niepozornie, swoim wyglądem przypominając oszklone pudła o różnych rozmiarach. Występują zarówno w formie pionowych szaf, jak i stolików z podwójnym, szklanym blatem, a w ich środku potrafią znajdować się zarówno szkielet dinozaura, stary papirus czy cały mundur wojskowy. Gabloty muzealne od lat pełnią bardzo ważną rolę – umożliwiają właściwą prezentację eksponatu, jednocześnie zapewniając mu pełną ochronę przed zniszczeniem. Gdyby nie gabloty, z pewnością nie mielibyśmy do czynienia z tyloma dobrze zachowanymi dziełami sztuki. Czy wyobrażasz sobie obrazy namalowane przez największych malarzy jakich dotychczas poznał świat, na które ktoś obcy mógłby rozlać farbę lub po prostu je podrzeć? Gdyby nie gabloty, z pewnością nie bylibyśmy tak świadomi dorobków naszych przodków, a eksponaty nigdy by nie zostały udostępnione publicznie.

Specjalistyczne przestrzenie wymagają skutecznych rozwiązań, czyli krótko o gablotach
Meble muzealne zaliczane są do mebli specjalistycznych, bowiem odpowiadają na potrzeby współczesnych wystaw. Odpowiednio dobrane gabloty pozwalają na doskonałe zaprezentowanie reliktów przeszłości – tym samym zachęcając zwiedzających do podejścia bliżej i zapoznania się z informacjami zawartymi na tabliczce. W ciągu kilku lat, przestrzeń muzealna uległa sporej zmianie. Dziś muzea są miejscami nowoczesnymi, a technologia pozwala nam poczuć się tak, jak gdybyśmy spacerowali uliczkami XIX-wiecznej Anglii czy podziwiali pola słoneczników, roślin uwielbianych przez holenderskiego artystę, który zjadał żółtą farbę by poczuć szczęście. Mimo stale wprowadzanych zmian, gabloty wciąż stanowią ważny element każdej wystawy – co więcej, jest ich tak wiele, że osoby zajmujące się wystawami mają w czym wybierać. Wiele współcześnie produkowanych gablot jest wyposażonych w regulowane nóżki, pozwalające na ich dokładne wypoziomowanie i dostosowanie do różnych pomieszczeń – sporym atutem gabloty muzealnej jest jej wyposażenie w zamek. Ten mały element pozwala na zabezpieczyć eksponaty przed lepkimi rączkami złodziei.

Zalety wizualne jakie niosą nowoczesne gabloty muzealne
Gabloty zazwyczaj są tak skonstruowane, że posiadają wewnętrzne oświetlenie, które eksponuje nawet najmniejszy detal. Jeżeli dotychczas zastanawiałeś się jak to jest, że korona królowej z XV wieku wygląda tak dobrze, teraz już wiesz, że to wynik właściwej ekspozycji (i konserwacji) zabytku. Ponadto, umieszczanie przedmiotów w gablotach zachęca odwiedzających do podejścia i zobaczenia, jaką rzecz kryje w sobie przeźroczyste pudełko. Coraz częściej zwiedzający mają do czynienia z gablotami wprowadzanymi w ruch za pomocą mechanizmu obrotowego, co pozwala im przyjrzeć się danemu artefaktowi z każdej strony. Jeżeli stoisz przed zakupem gabloty, warto kupić ją u producenta – wtedy możesz liczyć na indywidualne podejście i to, że specjaliści wsłuchają się w twoje oczekiwania, wykonując wysokogatunkowy produkt na specjalne zamówienie. Jednym ze sprzedawców gablot muzealnych będących jednocześnie ich producentem jest firma Omega System. Na swojej stronie internetowej gabloty.info.pl producent przedstawia wszystkie warianty gablot muzealnych, wymieniając przy tym cechy materiałów używanych do ich stworzenia. Gabloty mogą zostać pomalowane na dowolny kolor, przez co można je dopasować do tematyki stałej wystawy muzealnej. Kto powiedział, że w muzeum musi być nudno? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia prezentacja przedmiotów, które kryją w sobie ogrom historii.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.