Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Od marca wyższe limity dla pracujących emerytów i rencistów

Od 1 marca zmieniają się kwoty, do których mogą dorobić do swoich świadczeń pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Nowe limity będą wyższe od poprzednich o 177 zł.

Co trzy miesiące zmieniają się kwoty graniczne przychodu. Od marca zwiększy się o 177 zł brutto i będzie obowiązywał do końca maja br. Jest to ważne dla dorabiających zawodowo rencistów oraz wcześniejszych emerytów. Po przekroczeniu obowiązujących progów, ZUS może zmniejszyć lub nawet zawiesić świadczenie.

Od marca zarobki do 4713,50 zł złotych brutto miesięcznie nie będą miały wpływu na kwotę otrzymywanego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Po przekroczeniu kwoty przychodu 4713,50 zł , do 8753,60 zł brutto- Zakład zmniejszy emeryturę lub rentę o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Jeśli dodatkowy przychód przekroczy 8753,60 zł, wówczas świadczenie zostanie zawieszone – tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Kwoty maksymalnego zmniejszenia są zróżnicowane dla poszczególnych świadczeń. Od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynoszą:

• 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

• 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

• 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat (K) lub 65 lat (M) mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Wyjątek stanowią emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego
(od marca 1588,44 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.
Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.
Do pilnowania kwot granicznych nie są również zobowiązani renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Te osoby również mogą zarobkować bez ograniczeń.

Wojciech Dyląg

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.