Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębiccy Rycerze Kolumba z wizytą u biskupa Andrzeja Jeża

Rycerze Kolumba ze swoim duszpasterzem ks. Józefem Doboszem podczas wizyty u biskupa Andrzeja Jeża

Dziś do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża udała się delegacja Rycerzy Kolumba z Dębicy. Towarzyszył im kapelan Rycerzy w Diecezji Tarnowskiej ks. Józef Dobosz.

W latach 80-tych będąc w Stanach Zjednoczonych z wizytą u dębickiej Polonii proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Józef Dobosz zetknął się po raz pierwszy z Rycerzami Kolumba. Ich działalność zafascynowała dębickiego proboszcza, który zaczął zgłębiać działalność tej organizacji.

Rycerze Kolumba to świecki zakon założony w 1882 roku przez amerykańskiego księdza Michaela Mc Givneya. Obecnie zakon ten zrzesza on niemal 2 mln katolików na całym świecie, wstąpić do niego może każdy praktykujący katolik-mężczyzna. Nadrzędnymi wartościami dla członków zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo, patriotyzm oraz przede wszystkim pomoc drugiemu człowiekowi.
Rycerze Kolumba do Polski przybyli z inicjatywy samego ówczesnego papieża – Jana Pawła II w 2006 roku. Chciał on, aby znaleźli się również w naszym kraju, gdyż podczas swoich pielgrzymek do USA, widział jak zakon ten zaangażowany jest w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi i chciał, aby poszerzył swoją działalność również o polskie ziemie. Był to wtedy pierwszy kraj w Europie, w którym zaczęli działać.

Dębiccy Rycerze Kolumba. Fot. Gość Niedzielny.

Pierwszym polskim miastem, w którym się pojawili były Łagiewniki, natomiast pierwsza ich konferencja odbyła się w Częstochowie – na Jasnej Górze. Następnie siedziby rycerzy zaczęły pojawiać się w kolejnych polskich miastach. Był to m. in. Radom, gdzie pojawili się oni, dzięki abp Zimowskiemu, który odwiedzając Polonię w USA, zaprosił ich do swojej diecezji. Rycerze Kolumba także dotarli do diecezji tarnowskiej. Kiedy odbywało się spotkanie wszystkich księży w Tarnowie przedstawił im swoją działalność. Zjawił się tam również ksiądz Dobosz, który wówczas znał tę organizację, lecz nie wiedział, że są już w Polsce. Po spotkaniu podszedł do nich i zapytał się czy mógłby dołączyć do tego ruchu. Oni sami ucieszyli się, że nowa osoba chce wstąpić w ich szeregi. Po uzgodnieniu sprawy z biskupem ksiądz Dobosz został pierwszym kapelanem Rycerzy Kolumba w całej diecezji tarnowskiej, którym jest do dzisiaj.

Bardzo szybko Rycerze Kolumba pojawili się w parafii Miłosierdzia Bożego. Rada Rycerzy Kolumba w Dębicy została uroczyście wprowadzona do diecezji tarnowskiej w lipcu 2013 roku. W działalność zakonu zaangażowali się ludzie znani ze swojej pracy społecznej między innymi Stanisław Chmura, Józef Sieradzki, Antoni Kamiński, Lesław Ciepiela, Czesław Korzeń i wielu innych. Początkowo grupa ta liczyła trzydziestu mężczyzn. Dziś jest to znacznie większe grono i w Dębicy i okolicach jest około 50 członków tej organizacji. Obecnie rady Rycerzy Kolumba są w takich miastach jak Tarnów (3), Szczepanów czy Limanowa.
Dzisiejsza wizyta u biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża była okazją do złożenia życzeń świątecznych. Uczestniczył w nim Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Józef Sieradzki oraz radny Rady Powiatu Marek Jaskółka oraz ks. Józef Dobosz.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.