Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o świadczenie 500+

Przez trzy miesiące przyjmowania wniosków, na Podkarpaciu rodzice złożyli ponad 211 tys. wniosków. Tylko do końca maja br. trwa obecny okres świadczeniowy na 500 plus.
Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwać będzie od
1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.
Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Z wniosków, które napłynęły widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego a także pesel dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia – wyjaśnia Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów –dodaje rzecznik.

Innymi, często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są także „literówki”. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego. Przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500+, należy sprawdzić wszystkie dane.

Przypominam, że w tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć także za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Wnioski o świadczenia dla rodzin można składać również za pośrednictwem usług dostępnych w ubiegłych latach, czyli Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków.

LICZBA ZŁOŻONYCH WNIOSKÓW NA NOWY OKRES ŚWIADCZENIOWY WG POWIATÓW*

PODKARPACKIE211 387
BIESZCZADZKI2 102
BRZOZOWSKI6 516
DĘBICKI13 693
JAROSŁAWSKI11 840
JASIELSKI10 651
KOLBUSZOWSKI5 607
KROSNO5 271
KROŚNIEŃSKI10 122
LESKI2 367
LEŻAJSKI6 195
LUBACZOWSKI4 703
ŁAŃCUCKI8 653
MIELECKI14 016
NIŻAŃSKI5 707
PRZEMYSKI7 871
PRZEMYŚL4 732
PRZEWORSKI7 765
ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI7 987
RZESZOWSKI19 236
RZESZÓW23 541
SANOCKI8 762
STALOWOWOLSKI9 411
STRZYŻOWSKI5 790
TARNOBRZEG4 363
TARNOBRZESKI4 486

*Liczba złożonych wniosków o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy 2023/2024 – za okres od 01.02 do 18.05.2023 r.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.