Previous
Next
Previous
Next

Dzień Pamięci o dębickich Żydach

21 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli trwającą kilka miesięcy likwidację, założonego w styczniu 1942 roku getta w Dębicy. 78 lat temu w ramach zakrojonej na szeroką skalę kampanii eksterminacyjnej wymordowano tysiące żydowskich kobiet, mężczyzn, dzieci.

Podczas Holokaustu z liczącej blisko 2300 osób społeczności żydowskiej w Dębicy przeżyło zaledwie 51 osób. Większość z nich po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Żydzi  musieli  opuścić swoje  domy, warsztaty  pracy  i  przenieść się do wyznaczonego  miejsca  pobytu,  do  dzielnicy  żydowskiej,  którą  w  kwietniu  1942  roku zamieniono na zamknięte getto. Na wiadomość o założeniu getta wiele rodzin żydowskich rozpierzchło się po okolicznych wsiach, szukając schronienia u znajomych gospodarzy. Wybierano  domy  położone z  dala  od  osiedli,  dróg  i  ścieżek lub  w  schowkach leśnych. Niemcy ukrywających się Żydów najczęściej  mordowali, a wraz z nimi udzielających im pomocy Polaków. Do rzadkości należało, że złapanych zamykano w getcie….  W niedługim czasie w getcie nastąpiło wielkie przeludnienie. Stłoczono w nim blisko 4000  Żydów z Dębicy i okolicznych miejscowości. Z każdym dniem przywożono ich coraz więcej. Aby ich pomieścić wciąż dobudowywano nowe baraki mieszkalne…

Dębiccy Żydzi

Od   21   lipca   1942   roku   rozpoczęła   się   wywózka    Żydów z przeludnionego getta do obozu koncentracyjnego w Bełżcu. W tym dniu miał miejsce  pierwszy transport, 25 lipca drugi. Kolejny (trzeci) transport do Bełżca wyjechał z Dębicy 15 listopada 1942 roku. W połowie kwietnia 1943 roku ostatecznie zlikwidowano getto” – czytamy w książce Zbigniewa Szurka „Rodzina Mikołajkowów. Ofiarność, odwaga, poświęcenie”.

Program uroczystości upamiętnienia dębickich Żydów:
21 lipca (piątek) – Las na Wolicy g. 15.00
Ceremonia upamiętniająca ofiary zbrodni dokonanej przez Niemców na społeczności żydowskiej

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.