Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Łowczy nie ma wątpliwości. To wilki rozszarpały konia w Bieździedzy w gminie Kołaczyce – informuje portal Jaslo4u.pl

W poniedziałek rano przy stajni w Bieździedzy znaleziono martwego konia. Zwierzę było rozszarpane a jego wnętrzności znajdowały się w odległości kilkudziesięciu metrów od pastwiska między domami. – W piątek otrzymałem telefon od pani, która jechała do pracy przez gorajowicki las. Widziała na drodze młode wilczki. Wadera się oszczeniła, a dorosłe wilki uczą młode polowania – podkreśla Waldemar Płaza, łowczy z Koła Łowieckiego Jedność Kołaczyce – informuje portal Jaslo4u.pl


W miniony poniedziałek w Bieździedzy w godzinach porannych przy stajni, w pobliżu domów znaleziono truchło konia. Zwierzę nie padło z przyczyn naturalnych, lecz w wyniku ataku drapieżników. – Rozmawiałem z łowczymi i mówili, że takiego przypadku na naszym terenie jeszcze nie było, żeby wilki tak blisko podeszły w rejon zabudowań, praktycznie w odległości 30 metrów od domu – mówi właściciel stajni. Jak podkreślił, wilki były ostatnio widziane w okolicy Lubli, Lublicy oraz na terenie gminy Brzyska.

Dwa konie znajdowały się na pastwisku ogrodzonym pastuchem elektrycznym. Jak podkreśla właściciel stajni, jeden z koni nie lubi psów, więc wierzga nogami i kopie. W ten sposób najprawdopodobniej obronił się przed atakiem wilków. Niestety, mniej szczęścia miała klacz, którą zaganiały. – To nie jest pierwszy przypadek w powiecie jasielskim. Tak sama sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku w Pielgrzymce. Identyczne były ślady. Tam wilki zagryzły byczka o wadze 470 kg na posesji w porze nocnej. Zwierzę, podobniej jak tutaj koń miało nacięcia od tyłu – tłumaczy łowczy Waldemar Płaza z Koła Łowieckiego Jedność Kołaczyce. – Wilki zażynają i podcinają tętnice. W tym przypadku były kręgi, a więc zaganiały konia. To są typowe oznaki wilków. Atakują od tyłu, od miękkich części, gdzie są podroby – dodaje.

Klacz przeszła gehennę. Nie była to szybka śmierć, a jej wnętrzności były porozrzucane po posesji. Koń padł dopiero pod samą stajnią. Jak podkreśla łowczy, jeszcze w piątek zadzwoniła do niego kobieta, która jechała do pracy samochodem przez las w Gorajowicach i zauważyła na drodze młode wilki. Dla łowczego podejście wilków tak blisko zabudowań jest niepokojące, stanowiące zagrożenie dla człowieka. Jak wspomniał, ataków wilków w ostatnim czasie było więcej. W ubiegłym roku w powiecie jasielskim odnotowano kilka zaginięć psów. Pozostały po nich same łańcuchy. Podobnie było w tym roku.

Właściciel stajni w Bieździedzy zgłosił sprawę do pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu rozpoczęcia procedury odszkodowawczej. Niemniej mogli przyjechać na oględziny dopiero we wtorek. Poniedziałkowy skwar nie pozwalał na tak długie oczekiwanie, dlatego też z uwagi na między innymi na sączącą się z klaczy krew oraz psucie się jej wnętrzności skorzystano z usług firmy zajmującej się utylizacją padłych zwierząt gospodarskich. Skontaktowaliśmy się również z burmistrzem Miasta Kołaczyce Stanisławem Żygłowiczem. Zapewnia, że podejmie interwencję w tej sprawie i wystąpi zarówno do wojewody podkarpackiego, jak również koła łowieckiego o podjęcie stosownych działań, które wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Portal Ziemia Dębicka składa podziękowanie redakcji Jaslo4u.pl za wyrażenie zgody na publikację artykułu na naszym łamach.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.