Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

108. rocznica śmierci autora „Na srebrnym globie”

9 sierpnia minęła 108. rocznica śmierci poety, dramaturga i prozaika Jerzego Żuławskiego. Pisarz najbardziej znany z Trylogii Księżycowej (m.in. „Na srebrnym globie”) podczas I wojny światowej walczył w Legionach. W 1915 roku z wojskiem trafił do Dębicy i tutaj zmarł 9 sierpnia w szpitalu wojskowym podczas epidemii tyfusu. 

Jerzy Żuławski urodził się 14 lipca 1874 w Lipowcu koło Rzeszowa. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku, w Młynnem pod Limanową. Do gimnazjum uczęszczał w Bochni, a następnie do szkoły realnej w Krakowie. Od 1892 studiował na politechnice w Zurychu, a od 1895 do 1898 roku na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał doktorat na podstawie rozprawy „Problem przyczynowości u Spinozy”.

Grób Żuławskiego przed renowacją

Po powrocie do Polski uczył w gimnazjum w Jaśle i Krakowie. Od 1902 roku poświęcił się wyłącznie pracy literackiej. Wśród najbardziej znanych dzieł Żuławskiego są: trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie (na jej podstawie stryjeczny wnuk pisarza, Andrzej Żuławski, nakręcił film Na srebrnym globie), Zwycięzca, Stara Ziemia), dramaty: Dyktator (1903, napisany dla uczczenia rocznicy powstania styczniowego), Ijola (1905), Koniec Mesjasza (1906), Gród słońca (1911), Wianek mirtowy (1903), Gra (1906) i Za cenę łez (1909).

Żuławski był też autorem wielu zbiorów wierszy, powieści, sztuk scenicznych, rozpraw filozoficznych i estetycznych.

Pod koniec 2019 roku na cmentarzu wojskowym w Dębicy dobiegły końca prace przy renowacji trzech pomników bohaterów walczących o niepodległość Polski w okresie I wojny światowej oraz w latach 1918-1920.  Wśród mogił które zostały odnowione znalazły się: grób Jerzego Żuławskiego, ppłka Józefa Dunin-Borkowskiego (żołnierza, dowódcy 9. Pułku Ułanów, który poległ w bitwie nad Horyniem w lipcu 1920 roku) oraz rtm. Adolfa Lachowicza, który zginął w największej bitwie kawaleryjskiej XX w., tj. w bitwie pod Komarowem w sierpniu 1920 r.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.