27 sierpnia w Dębicy odbędzie się inscenizacja pacyfikacji Gumnisk

W tym roku przypada 79. rocznica pacyfikacji Gumnisk. 12 sierpnia 1944 r. żołnierze dywersji Obwodu AK Dębica pod dowództwem kpt. Józefa Lutaka „Dyzmy” odbili pacyfikowaną przez oddziały niemieckie (SS, żandarmeria i policja) – ludność Gumnisk.

Była to najbardziej brawurowa i spektakularna akcja zrealizowana przez żołnierzy AK, podczas akcji „Burzy” na ziemi dębickiej. Akcja ocaliła przed zagładą ludność całej wsi.

Fot. archiwum AK Dębica

W walce z Niemcami poległ kpt. Stanisław Mroczka ps. „Miecz”, którego upamiętnia krzyż znajdujący się przy drodze Dębica – Braciejowa. Miejsce znajduje się na Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica.

Już za dwa tygodnie – 27 sierpnia 2023 r. o godz. 18:00 w Dębicy odbędzie się inscenizacja wydarzeń z 1944 roku. Rekonstruktorzy przedstawią także dwie inne pacyfikacje przeprowadzone przez Niemców w 1943 roku.

Fot. archiwum AK Dębica

źródło: AK Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.