Previous
Next
Previous
Next

Rekonstrukcja historyczna na wałach

Pacyfikacja trzech wsi w przedwojennym powiecie dębickim przez niemieckiego okupanta zostanie przedstawiona w czasie rekonstrukcji historycznej na dębickich wałach. Wydarzenie odbędzie się 27 sierpnia w ramach projektu pt. „Postawa Anhelego przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej”. Po inscenizacji wystąpi Zespół Historyczno-Patriotyczny Forteca.

W 2023 r. mija 80. rocznica pacyfikacji wielu wsi powiatu dębickiego przez Niemców oraz 5. rocznica ustanowienia Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W czasie inscenizacji historycznej w Dębicy zostaną przedstawione tragiczne wydarzenia z Róży, Małej i Gumnisk. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 na wałach nad Wisłoką. Po rekonstrukcji o godz. 19:00 odbędzie się koncert historyczno-patriotyczny zespołu Forteca – Walka Trwa.

Projekt pn. „Postawa „Anhelego” przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej” jest realizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy we współpracy z: Muzeum Regionalnym w Dębicy, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Środowiskiem 5. PSK AK w Dębicy, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” JS 2017 w Dębicy, 33. Batalionem Lekkiej Piechoty, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica oraz dębickimi placówkami oświatowymi.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.