Previous
Next

Zapomniane żyją własnym życiem – tajemnicze tunele w Grabinach

Tajemnicze kamienne tunele zlokalizowane niedaleko niedziałającego już Zakładu Eksploatacji Kruszywa w Grabinach niewątpliwie wzbudzają ciekawość tych, którym udało się je dostrzec. Niestety, nawet najbardziej dociekliwe osoby mogą mieć problem z rozszyfrowaniem sekretu owych budowli, gdyż informacje na ich temat nie są rozpowszechnione. Czy kryją za sobą mroczny sekret, który jest pilnie strzeżony?

Prawda o kamiennych tunelach znikających pod ziemią, a także ich intrygującym układzie względem siebie jest nieco bardziej… przyziemna. Dodatkowo ich położenie w pobliżu stawów, które powstały wskutek wydobycia kruszców również przybliżają nas do poznania ich historii. Jak się okazuje zarówno wspomniane tunele, jak i zlokalizowane na tym samym obszarze zrujnowane budynki są własnością ZEK Latoszyn. Tunele położone naprzeciw siebie są pozostałością po sortowni, z której w latach swojej świetlności korzystał zakład. Niegdyś były połączone taśmociągiem, a cały układ pozwalał na wytrącenie z pospółki poszczególnych rodzajów kruszyw. Ostatni, nieco oddalony od pozostałych tunel to kruszarka, a w zasadzie to, co po niej pozostało.


Czas nie obszedł się łagodnie z wysłużonymi mechanizmami. Zapomniane przez większość giną wśród wysokich traw i krzewów. Trudno dostrzec je nawet z bliskiej wieży służącej niegdyś do ważenia wagonów.
Od czasu zakończenia wydobycia kruszców, terytorium dawnego zakładu uległo dekompozycji. Ruiny sortowni i kruszarki stały się składzikami śmieci, a mury pozostałych budynków są świadkami częstych spotkań towarzyskich.


Choć prawdziwa historia wyłaniających się spod ziemi korytarzy ma niewiele wspólnego z mrożącymi krew w żyłach historiami o podziemnych przejściach warto by się zastanowić, czy po wielu latach posługi zasłużyły na los, które je spotkał.

EJ

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w 2015 roku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.