Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Historia jednej pocztówki (2) – Hotel Polski w Dębicy

Jednym z najbardziej charakterystycznych dębickich budynków, którego wygląd właściwie nie zmienił się zbytnio do czasów nam współczesnych, jest wybudowana pod koniec XIX wieku niewielka kamieniczka przy dębickim rynku. Znana z najstarszych przedwojennych pocztówek, chętnie wykorzystywanych przez mieszkańców miasta w okresie zarówno galicyjskim jak i międzywojennym.

Na przełomie XIX i XX stulecia znalazł w niej swoją siedzibę, przedstawiony na pocztówce „Hotel Polski”. Prowadzony był przez właściciela restauracji kolejowej Andrzeja Zakrzyczkowskiego. Nazwa odzwierciedlała poniekąd poglądy właściciela, słynącego ze swej niechęci do osób wyznania mojżeszowego. W 1900 roku umieścił on, w ukazującej się na terenie Galicji prasie narodowej, ogłoszenie informujące o chęci wynajęcia „Dla Chrześcijanina” (co zostało dokładnie podkreślone w druku) w budynku hotelowym lokalu nadającego się na sklep galanteryjny, bławatny lub dla fryzjera.

Prowadzony przez niego „Hotel Polski” był „czysto, pięknie urządzony, dobrze ogrzany z dobrą usługą”. Posiadał na piętrze cztery umeblowane pokoje, na parterze trzy pokoje i kuchnię oraz sutereny z dwoma pokojami i kuchnią, a także dwa pomieszczenia piwniczne. Cena wynajęcia pokoju uzależniona była od jego standardu i rozpoczynała się od kwoty 1 korony. Obejmowała ona również dojazd do hotelu ze stacji kolejowej. Zakrzyczkowski w okresie letnim wynajmował także dodatkowy lokal, w którym prowadził sezonową restaurację. Interesy nie szły jednak najlepiej, skoro już w listopadzie 1903 roku hotel został wystawiony na sprzedaż, a jego właściciel przeniósł się do Tarnowa, gdzie prowadził reklamowaną w prasie restaurację. W okresie II Rzeczpospolitej w budynku tym znajdowała się znana dębicka drukarnia należąca do Leiba i Hindy Hauser. W tym samym okresie istniał w Dębicy także drugi hotel zlokalizowany tuż obok dworca kolejowego. Zwany był od nazwiska jego właściciela – Szlomo Bornsteina – „Hotelem Bornsteina”.

W okresie międzywojennym zmienił nazwę na „Hotel Krakowski”, a jego właścicielem był Abraham Goldman. W 1932 roku również obok dworca kolejowego otwarty został nowy „Hotel Polski” reklamujący się w lokalnej prasie różnymi dogodnościami, które napotkać mogli w nim zatrzymujący się podróżni: „pokoje gościnne urządzone są według wszelkich wymagań higieny, zaopatrywane w bieżącą wodę ciepłą i zimną oraz elektryczność”. Był własnością Stanisława Ringberga.


Prezentowana pocztówka wydrukowana została w 1900 roku w Krakowie z inicjatywy i fundacji Andrzeja Zakrzyczkowskiego i stanowić miała reklamę nowo powstałego hotelu.

*Pocztówka pochodzi ze zbiorów Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.
Arkadiusz S. Więch

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.