Previous
Next

Śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku na autostradzie A4 – komunikat prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie zdarzenia drogowego zaistniałego w dniu 22 września 2023 roku na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Rudna Mała, spełniającego ustawowe znamiona katastrofy drogowej, to jest przestępstwa z art. 173 § 1 i 2 k.k. w zb. z art. 155 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

W toku dotychczasowych czynności ustalano, że zdarzenie miało miejsce ok. godziny 8:50. Kierujący autobusem marki Iveco Wojciech M., jadąc prawym pasem ruchu od Dębicy, w pewnym momencie zaczął zmieniać pas ruchu z prawego na lewy, jakby w celu wyprzedzenia jadącego przed nim pojazdu. W tym czasie lewym pasem ruchu poruszał się pojazd marki BMW, kierowany przez Dariusza D. Pojazd marki BMW uderzył prawą przednią stroną w tył autobusu, w wyniku czego pojazd marki BMW zatrzymał się na pasie zieleni pomiędzy przeciwnymi kierunkami ruchy, a autobus dachując uderzył w bariery pomiędzy jezdniami i na nich się zatrzymał. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległo około 100 metrów bariery rozdzielającej przeciwległe kierunki ruchu. Ustalono, że obaj kierujący byli trzeźwi. Od obu pobrano próbki krwi do dalszych badań.

Autobus, który brał udział w wypadku, w momencie zdarzenia przewoził osoby biorące udział w wycieczce do Arboretum w Bolestraszycach organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy. Było to 11 pełnoletnich wychowanków oraz 3 opiekunów wycieczki. Na miejscu zdarzenia śmierć poniosło dwóch wychowanków. Pozostali wychowankowie z obrażeniami nie zagrażającymi ich życiu zostali przetransportowani do szpitali na terenie Rzeszowa. Jeszcze tego samego dnia 8 osób wypisano ze szpitala. Natomiast jedna z wychowanków, została poddana pilnej operacji.

Na miejscu zdarzenia w dniu 22 września 2023 roku wykonano szereg czynności procesowych pod nadzorem prokuratora. Przeprowadzono oględziny zwłok, po czym przewieziono ciała do Prosektorium Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. W sprawie wykonano nadto szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia wraz ze sporządzeniem dokumentacji fotograficznej oraz oględziny powypadkowe pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Zabezpieczono pojazdy biorące udział w wypadku.

Na obecnym etapie prowadzonego postępowania, nie sposób jednoznacznie określić przyczyny zaistniałego zdarzenia.

Obecnie w śledztwie realizowane są dalsze czynności, w szczególności zostanie dopuszczony dowód z opinii biegłego do spraw rekonstrukcji wypadków drogowych. Zabezpieczona od kierujących krew przekazana zostanie do badań toksykologicznych. Konieczne będzie także przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłych oraz pozyskanie z placówek medycznych dokumentacji z leczenia pozostałych pokrzywdzonych.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.