Previous
Next

Wernisaż wystawy „Dębica Walcząca 1939 – 1951”

W Muzeum Regionalnym w Dębicy otwarta został wystawa stała dotycząca losów dębiczan w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Na ekspozycji można oglądać m.in.: zdjęcia, umundurowanie, broń oraz słupy ogłoszeniowe, stolik w siedzibie gestapo i wagon kolejowy symbolizujący wywózki.

Wystawa jest zwieńczeniem projektu „Dębica Walczą 1939-1951. Dziedzictwo Irredenty” realizowanego przez Muzeum Regionalne w Dębicy ze środków pochodzących z programu „Niepodległa” 2023. Wkład własny w ramach projektu został zabezpieczony ze środków pochodzących z budżetu Miasta Dębicy.

Ekspozycja prezentowana jest na powierzchni ok. 40 m2. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jakie były losy dębiczan w czasie II wojny światowej. Zdjęcia, dokumenty i listy ukazują postawy mieszkańców ich udział w różnych formach walki z okupantem i zniewolenia. – Mamy na ekspozycji m.in. fragment akumulatora, który był wykorzystywany przez żołnierzy dywersji do detonacji, nosze, listy z łagrów sowieckich, pasiak obozowy – wymienia Tomasz Czapla, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.
Wystawę wzbogacają mobilne materiały źródłowe, które można wykorzystać w czasie warsztatów i lekcji muzealnych.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.