Previous
Next
Previous
Next

Polska jest jedna i najważniejsza. Historia Rautów Niepodległościowych organizowanych przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej

W miniony piątek odbył się XIII Raut Niepodległościowy organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej. Pierwszy raz miał on miejsce 10 listopada 2009 roku. Od tamtej pory odbywa się corocznie za wyjątkiem dwóch lat gdy trwała pandemia COVID 19.

Gdy trzynaście lat temu po raz pierwszy zaproszenia na Raut dotarły do zaproszonych gości wielu z nich zastanawiało się co to ma być? W Dębicy nie było od wielu lat tradycji organizowania rautów, więc zapowiedź nowego wydarzenia budziła zrozumiałe zaciekawienie.

XIII Raut Niepodległościowy Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej. Nagrody laureatom konkursu „Niepodległość jest z nas” wręcza Prezes Honorowy Stowarzyszenia oraz Lucyna Samoborska – wiceprezes WZD. Fot. Marek Gawle

-Celem naszego Stowarzyszenia jest promowanie wartości lokalnych i patriotycznych – tłumaczył Stefan Bieszczad pytany przez dziennikarzy czym ma być raut. Wszystko zobaczycie państwo na własne oczy. Zapraszam.
Szybko okazało się że Rauty Niepodległościowe to spotkania ludzi chcących wspólnie świętować kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Kilka miesięcy przed nim są ogłaszane konkursy dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niepodległość jest z nas”. Organizują je wspólnie Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej, II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

Od wielu lat Raut Niepodległościowy ma formułę otwartą. Uczestniczą w nim członkowie Stowarzyszenia oraz wszyscy który chcą świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Fot. Marek Gawle

Przez wiele lat organizowany był też konkurs na pracę dyplomową o regionie dębickim pod nazwą „Sapere aude” (łac. Odważ się być mądrym”). Gospodarzami i fundatorami nagród w konkursach Stowarzyszenia są Prezes Stowarzyszenia Stefan Bieszczad wraz z małżonką Dorotą. Podziękowania za trud organizacji Rautów oraz konkursów złożył na ich ręce nowy prezes Stowarzyszenia Maciej Małozięć wybrany na tę funkcję kilka tygodni temu. Stefan Bieszczad obecnie jest Prezesem Honorowym.

Gospodarzami i fundatorami nagród w konkursach Stowarzyszenia są Prezes Stowarzyszenia Stefan Bieszczad wraz z małżonką Dorotą Fot. Marek Gawle

Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej działa nieprzerwanie ponad 21 lat. Jego początki sięgają roku 2002. Zawsze działalność WZD ukierunkowana była na krzewienie patriotyzmu w każdym wymiarze.
-Dziś miarą patrotyzmu jest to, jak reagujemy na zmiany występujące w otaczającym nas świecie. Czy dzieci odpowiednio podchodzą do swoich obowiązków szkolnych i rodzinnych. Czy rodzice znajdują czas dla swoich rodzin i swojego środowiska – mówił podczas ostatniego Rautu Honorowy Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemia Dębicka. Żyjemy obecnie w czasach upadających autorytetów, więc kto może być wzorem dla tych młodych ludzi którzy właśnie budują swoje życie? Uważam, że to my dorośli, ich rodzice, nauczyciele, opiekunowie którzy poprzez swoje życie, wybory i decyzje możemy przekazywać im wartości, które sami odziedziczyliśmy od swoich przodków.

Od kilku tygodni Stefan Bieszczad pełni rolę Honorowego Prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej. Funkcję prezesa objął Maciej Małozięć. Fot. Marek Gawle

Podczas swojego wystąpienia Stefan Bieszczad zacytował słowa reżysera Krzysztofa Zanussiego, który stwierdził, że żyjemy w czasach „pełnego brzucha”.
-Nie sposób się nie zgodzić z tymi słowami. Żyjąc w tych dostatnich czasach łatwo jest zagubić ten pierwiatek wolności. Warto zwrócić uwagę na sposób w jaki wykorzystujemy czas który jest nam dany. Bo podejmując decyzje indywidualne czy grupowe kreujemy naszą przyszłość – osobistą i narodową. I dlatego ważnym jest aby ci, którzy stanowią prawo, za przysłowiową miskę soczewicy czasami zwaną euro nie stracili z oczu tego co najważniejsze. Naszej niepodległości. Bo Polska jest jedna i najważniejsza – mówił podczas piątkowego Rautu Stefan Bieszczad.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.