W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tragicznych wydarzeń przy nasypie kolejowym obok cegielni w Dębicy. To tam niemiecki okupant rozstrzelał 54 więźniów. 2 lutego odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar a po niej odbędzie się ceremoniał patriotyczno- religijny przy cegielni.
Tegoroczne uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego w piątek 2 lutego o godz. 9:00. Następnie uczestnicy przejadą pod miejsce pamięci przy cegielni, gdzie około godz. 10:15 nastąpi ceremoniał patriotyczno-religijny i złożenie kwiatów przez delegacje. Po zakończeniu uroczystości przedstawiciele organizatorów złożą kwiaty na Cmentarzu Wojskowym przy zbiorowej mogile 54 ofiar egzekucji.
Uroczystości upamiętniają tragiczne wydarzenia z 2 lutego 1944 r. To wtedy 54 Polaków zostało zamordowanych przez okupanta niemieckiego przy nasypie kolejowym w Dębicy. Zginęli mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego przywiezieni z niemieckich katowni z Krakowa, Rzeszowa i Tarnowa. Zbrodnia była odwetem Niemców za operację żołnierzy AK przeprowadzoną w nocy z 29 na 30 stycznia 1944 r. w Czarnej. W wyniku akcji dywersyjnej na niemiecki pociąg urlopowy, którym miał podróżować gubernator Hans Frank, zginęło kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu.
Po egzekucji w Dębicy oprawcy pozostawili ciała rozstrzelanych na publiczny widok. Ofiary pochowano wówczas przy cegielni. W roku 1958 przeprowadzono ekshumację ciał 54 pomordowanych, które spoczywają obecnie w zbiorowej mogile na dębickim cmentarzu wojskowym.
Organizatorami wydarzenia są Miasto Dębica oraz Parafia Matki Bożej Anielskiej. Partnerami wydarzenia są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Hufiec ZHP Dębica, Związek Strzelecki „Strzelec” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.
źródło: UM Dębica