Wspomnienia z dawnej Dębicy : Bachtałe Roma

Zespół powstał  blisko 30 lat temu, na początku lat ’90 XX wieku. W jego skład wchodzili członkowie rodzin Sadowskich, Dolińskich i Bieleckich. Szefem zespołu artystycznego Bachtałe Roma, bo nim mowa był Mieczysław Sadowski, dębiczanin, prezes  Stowarzyszenia Romów Podkarpackich. Zespół występował na różnych imprezach kulturalnych w Dębicy. Na zdjęciu występ zespołu podczas imprezy na terenie dawnej jednostki wojskowej. Ponad 20 lat temu.   

Z ogromnym zainteresowaniem i sentymentem ze strony czytelników naszego portalu spotkała się jakiś czas temu publikacja jako zagadki zdjęcia na którym widoczni byli członkowie zespołu muzycznego. Zapytaliśmy czy ktoś pamięta taki zespół z Dębicy. Pamiętali. Bardzo wielu czytelników pamiętało i chętnie wspominało na naszym profilu na FB ten zespół i jego występy.  

„Zespół powstał na początku lat ’90. Skład zespołu na przestrzeni lat ulegał zmianie,  ale głównymi członkami była rodzina Sadowskich. W zespole grał również nie żyjący już Pan Zbigniew Warchoł, a opiekunem zespołu od początku istnienia był Pan Janusz Ożóg, który w tym czasie był dyrektorem DK „Mors”. Zespół działał na początku w „Morsach”, a potem w „Blaszaku” przy ul. Rzeszowskiej.  Występował na różnych imprezach okolicznościowych w Dębicy. Miał także na swoim koncie występ na festiwalu muzyki romskiej  w Ciechocinku” – mówi Edyta Sadowska, córka Mieczysława Sadowskiego, jedna z członkiń zespołu Bachtałe Roma.  

Zespół zaprzestał działalności po nagłej śmierci w grudniu 2013 roku Mieczysława Sadowskiego.

Jeszcze w maju 2013 roku muzycy z zespołu Bachtałe Roma otrzymali od Urzędu Miejskiego dzięki dotacji w kwocie 7 tysięcyc złotych pozyskanej z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie nowe instrumenty z których się bardzo cieszyli.   „To dla nas to wymarzony prezent. Chcemy, żeby te skrzypce, akordeon, tamburyno i gitara grały dla wszystkich dębiczan. Przymierzamy się jako stowarzyszenie do  realizacji nowego projektu artystycznego” – mówił w maju 2013 roku podczas przekazywania instrumentów Urzędzie Miejskim  Mieczysław Sadowski.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.