Previous
Next
Previous
Next

84. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

10 lutego minęła 84. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzonej przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. osób.  

Pierwsza wywózka rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Jej celem byli osadnicy cywilni i wojskowi oraz pracownicy służby ochrony lasów i ich rodziny. Druga deportacja zorganizowana 13 kwietnia 1940 roku, objęła urzędników państwowych, policjantów, nauczycieli, działaczy politycznych i przedstawicieli ziemiaństwa. Trzecia rozpoczęła się 29 czerwca 1940 roku. Wywiezieni na Sybir zostali m.in. lekarze i ludzie nauki. Ostatnia wywózka ruszyła 20 czerwca 1941 roku.

Akcja była wymierzona w rodziny i osoby związane z deportowanymi wcześniej grupami ludności. W sumie na Syberie, we wszystkich działaniach deportacyjnych wywieziono ponad 300 tys. osób. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania, a jeszcze gorsze warunki czekały na nich w miejscach zsyłek.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.