Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Jak w państwowej cegielni w Żyrakowie bezpłatną pracą nabywano prawo do kupienia cegły

W latach 80-tych w państwowej cegielni w Żyrakowie była możliwość kupna cegły. Było jednak pewne „ale”. Aby uzyskać prawo do zakupu budulca konieczne było bezpłatne odpracowanie owego pozwolenia.

Aby dostać pozwolenie na kupno tysiąca cegieł, trzeba było kilka tysięcy sztuk wywieźć z pieca. Cegielnia stosowała takie zabiegi, bo nie było chętnych do pracy. Natomiast popyt na cegłę był ogromny i wiele osób godziło się na takie warunki. Praca odbywała się ręcznie. bo w tym czasie o wózkach widłowych czy innych urządzeniach ułatwiających takie zadania nikt nie słyszał.

Cegielnia w Żyrakowie około roku 2000.

Ręcznie wyciągano cegły z pieca i ładowano na specjalne wózki. Potem przeciągano je na plac i znów ręcznie rozładowywano. Praca była bezpłatna! Za pięć dni ciężkiej fizycznej pracy nie otrzymywano ani grosza zapłaty! Za nią dostawało się tylko i wyłącznie prawo do zakupu cegły na budowę domu, za którą oczywiście trzeba było zapłacić normalną stawkę!. I nic poza tym! Takie były realia socjalistycznej gospodarki. W okolicy Dębicy wszystkie cegielnie były upaństwowione i nie można było po prostu pójść do konkurencji, bo jej po nie było.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.