167 lat temu, 23 marca 1857 roku w Zassowie urodził się jeden z najsłynniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku Teodor Talowski. Jest autorem ponad 100 projektów gmachów użyteczności publicznej, kamienic, kościołów oraz kaplic. Do dziś podziwiamy przepiękne gmachy m.in. I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Pilźnie czy wiaduktu nad ulicą Lubicz w Krakowie.
Projektował wiele różnych budynków takich jak kamienice, dwory, kościoły czy szpitale, z których większość do dziś można podziwiać w różnych miastach i wsiach, głównie na terenie dawnej Galicji. Miastami, w których znajduje się znaczna część budynków według jego projektu są Kraków i Lwów, gdzie zamieszkiwał. Wśród jego najbardziej znanych projektów są kościół św. Elżbiety we Lwowie, kamienica Festina lente i „Pod śpiewająca żabą” w Krakowie. Jego projekty można także zobaczyć m.in. w Nowym Sączu, Nagoszynie, Dębicy, Pilźnie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Żyrardowie, Jarosławiu, Okocimu, Lubzinie czy Kamieniu.
Błyskotliwą karierę Talowskiego w 1906 roku przerwała choroba, na którą zmarł 4 lata później , 1 maja 1910 · we Lwowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu rodzinnym Talowskich i Paszkowskich w kwaterze „W”.
Więcej o Teodorze Talowskim przeczytasz pod poniższym linkiem:
Zaprojektował budynki: Liceum w Dębicy i „Sokoła” w Pilźnie oraz słynny wiadukt nad ulicą Lubicz w Krakowie. Jeden z najsławniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku pochodził z Zasowa – ziemiadebicka.pl