Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zawada. Armatni pocisk miał trafić w główny ołtarz Sanktuarium ale zatrzymał go pień akacji – niezwykła historia z czasów I wojny światowej

Poddębicka Zawada stała się miejscem krwawych walk podczas I wojny światowej. Tu znajdowało się Sanktuarium Matki Boskiej Zawadzkiej, do którego od lat przybywali wierni prosząc o łaski. Gdy wybuchła wojna mieszkańcy Zawady Matce Boskiej Zawierzyli swój los.Rosjanie podczas działań wojennych w Zawadzie spalili okazały dwór rodziny Raczyńskich. Splądrowali i spalili wiele okolicznych wiosek. Również Dębica została zniszczona przez wycofujące się z miasta wojska rosyjskie. W Zawadzie linie rosyjkie ulokowały się na wzgórzach naprzeciw kościoła w którym znajdował się Cudowny Obraz Matki Boskiej. Po drugiej stronie znajowały się wojska austriackie, w szeregach których walczyło wielu naszych rodaków.

Podczas tych zmagań miało miejsce wydarzenie, które uznano za cudowne. Z rosyjskich armat wystrzelono pocisk, który miał trafić kościół, gdzie znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej Zawadzkiej. Na trasie jego lotu znalazła się akacja, w którą wbił się on z impetem i nie eksplodował. Wystawała na zewnątrz tylko jego część. Wierzono, że stało się to za przyczyną interwencji Matki Boskiej, bo już od wielu lat miejsce to słynęło z wielu niewytłumaczalnych wydarzeń. Wiara ta była tym mocniejsza, bo podczas tego konfliktu nikt z mieszkańców Zawady nie zginął. Cud ten przypisywali oni opiece Matce Boskiej z Zawady.
Pocisk przez długie lata pozostawiono w drzewie, które osiągnęło duże rozmiary i groziło zawaleniem. Na początku lat 2000 akację ścięto, a fragment pnia z wbitym pociskiem pozostawiono. Znajduje się on obok schodów prowadzących do położonego na wzgórzu kościoła.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.