Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

167 lat temu w Zasowie urodził się Teodor Talowski – jeden z najlepszych polskich architektów

167 lat temu, 23 marca 1857 roku w Zassowie urodził się jeden z najsłynniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku Teodor Talowski. Jest autorem ponad 100 projektów gmachów użyteczności publicznej, kamienic, kościołów oraz kaplic. Do dziś podziwiamy przepiękne gmachy m.in. I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Pilźnie czy wiaduktu nad ulicą Lubicz w Krakowie.

Projektował wiele różnych budynków takich jak kamienice, dwory, kościoły czy szpitale, z których większość do dziś można podziwiać w różnych miastach i wsiach, głównie na terenie dawnej Galicji. Miastami, w których znajduje się znaczna część budynków według jego projektu są Kraków i Lwów, gdzie zamieszkiwał. Wśród jego najbardziej znanych projektów są kościół św. Elżbiety we Lwowie, kamienica Festina lente i „Pod śpiewająca żabą” w Krakowie. Jego projekty można także zobaczyć m.in. w Nowym Sączu, Nagoszynie, Dębicy, Pilźnie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Żyrardowie, Jarosławiu, Okocimu, Lubzinie czy Kamieniu.

Błyskotliwą karierę Talowskiego w 1906 roku przerwała choroba, na którą zmarł 4 lata później , 1 maja 1910 · we Lwowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu rodzinnym Talowskich i Paszkowskich w kwaterze „W”.

Więcej o Teodorze Talowskim przeczytasz pod poniższym linkiem:
Zaprojektował budynki: Liceum w Dębicy i „Sokoła” w Pilźnie oraz słynny wiadukt nad ulicą Lubicz w Krakowie. Jeden z najsławniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku pochodził z Zasowa – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.