Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

666. urodziny Dębicy. Czego życzycie naszemu miastu ?

Dębica obchodzi dzisiaj swoją 666. rocznicę lokacji. 7 marca 1358 roku król Kazimierz Wielki nadał Świętosławowi Gryficie przywilej lokacji miasta na prawie niemieckim.Najstarszy dokument, który wspomina o istnieniu osady Dambicha pochodzi z 1293 roku. W pierwszej połowie XIV wieku Dębica była już siedzibą dekanatu „leśnego”, złożonego z czternastu parafii położonych w Puszczy Sandomierskiej. Rozwój osady oraz korzystne położenie przy szlakach handlowych sprawiły, że właściciele postanowili założyć w tym miejscu miasto.

W 1358 r. król Kazimierz Wielki wydał zezwolenie Świętosławowi Gryficie na lokację osady miejskiej na prawie średzkim. Czternaście lat później, w 1372 roku, Świętosław powierzył urządzenie miasta Mikołajowi, sołtysowi z Lipin, który został pierwszym wójtem Dębicy.
Historyczne zapisy nazwy miasta pojawiające się w dokumentach to m.in.: Dambicha (1293), Dambice (1294), Dabicza (1358), Dąbicza (1437), Dambicza (1470-80), Dembicza (1581), Dembica oraz Dębica (1712).

Czego życzycie Miastu Dębica w dniu urodzin ? Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na FB 🙂

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.