Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

“Dziecięca Ferajna” Bohaterom

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Domu Kultury „Śnieżka” odbył się wyjątkowy koncert patriotyczny zatytułowany „Dziecięca Ferajna Bohaterom”. Utalentowani młodzi artyści wystąpili z okolicznościowym programem nawiązującym do przeżywanego święta upamiętniającego bohaterów Polski Podziemnej.  

Projekt „Dziecięca Ferajna” to autorska koncepcja Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum, który angażuje dzieci i młodzież z całej Polski do udziału w koncertach patriotycznych. Do Dębicy przyjechało ponad 100 młodych artystów z Mazowsza, Lubelszczyzny i Małopolski. Na scenie Domu Kultury Śnieżka wystąpili w harcerskich i wojskowych mundurach, powstańczych opaskach, hełmach, beretach oraz furażerkach z wojskowymi orzełkami. Zaśpiewali pieśni patriotyczne i teksty polskich poetów o narodowych bohaterach.

Zespołowi towarzyszył pomysłodawca przedsięwzięcia – muzyk, kompozytor i wokalista Norbert Smoła Smoliński oraz instruktorzy i nauczyciele wokalu i muzyki.

Koncert to niekomercyjny, edukacyjny projekt, powstały z potrzeby propagowania tradycji, pamięci o polskiej historii, skierowany do dzieci i młodzieży. Widownie tworzyła młodzież dębickich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Przed koncertem wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć skierował do zebranych okolicznościowe wystąpienia poświęcone świętu państwowemu – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pokrótce przybliżył także losy żołnierzy AK z regonu dębickiego, którzy po wojnie aktywnie włączyli się w działalność WiN.

Wydarzenie było pierwszym punktem tegorocznych dębickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jeszcze dzisiaj o godz. 19:00 z kościoła pw. św. Jadwigi wyruszy Droga Krzyżowa, której rozważania będą oparte na wspomnieniach członków dębickiej konspiracji niepodległościowej.  Finał odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym przy symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza. Tam odbędzie się apel i modlitwa. Złożone zostaną także „światła pamięci”.

Główne obchody narodowego święta w Dębicy odbędą się w niedzielę (3 marca). Rozpoczną się mszą święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy o godz. 11:00. Po Eucharystii uczestnicy przejdą na plac przy rondzie Adama Mickiewicza. Tam odsłonięty zostanie pomnik podpułkownika Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z ziemi dębickiej. Będzie również apel pamięci, salwa honorowa, a na zakończenie uroczystości zebrane delegacje złożą kwiaty.

Drugą odsłoną programu będzie gala w Domu Kultury i Kinie „Śnieżka”. W trakcie wydarzenia planowane są okolicznościowe wystąpienia, wręczenie honorowych wyróżnień i podziękowań, a także występ Grupy Safo Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oraz zespołu Soul Sanok. Na zakończenie wyświetlony zostanie film pt. „Kryptonim Klasztor – Dopaść Pileckiego” według scenariusza Tadeusza Płużańskiego.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.