Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Z tego miasteczka pochodzą rodziny Artura Millera, męża Marilyn Monroe i Joshuy Branda reżysera serialu „Przystanek Alaska”. Podkarpackie miasteczko na fotografiach sprzed 70 lat !

Tych kilkanaście fotografii z 1959 roku nigdy dotąd nie było publikowanych. Ich jakość w oryginałach nie należy do najlepszych. Dzięki dzisiejszej technice i sztucznej inteligencji mogliśmy poprawić ich niedoskonałości i pokazać miasteczko o jakim dziś pamiętają może tylko najstarsi jego mieszkańcy.

Karczma przy Rynku w Radomyślu Wielkim w 1959 roku/ retusz ziemiadebicka.pl

Radomyśl Wielki bo o tym niewielkim miasteczku (3200 mieszkańców) mowa znajduje się na Podkarpaciu w powiecie mieleckim około 25 kilometrów od Dębicy. Na początku XX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym blisko 70 procent mieszkańców stanowili tutaj Żydzi. Bardzo wielu z nich wyemigrowało w tym czasie do Stanów Zjednoczonych.

Kamienica w Radomyślu Wielkim Rynek 27/retusz ziemiadebicka.pl

Jednym z emigrantów był ojciec Artura Millera, słynnego dramaturga amerykańskiego o polsko-żydowskim pochodzeniu, męża Marilyn Monroe. Ojciec Artura, Izydor urodził się w Radomyślu Wielkim. Kiedy Millerowie, rodzice Izydora wyjeżdżali do USA, chłopiec miał 7 lat i został w Radomyślu pod opieką wuja . Izydor samodzielnie, z tabliczką informacyjną na szyi, podróżował do Ameryki, aby dołączyć do swoich rodziców. W Stanach Zjednoczonych, 17 października 1915 roku, urodził się Artur Miller, autor m.in. dramatów: „Śmierć komiwojażera”, „Czarownice z Salem” czy „Widok z mostu”.

Kościół w Radomyślu Wielkim w 1959 roku


Sam Artur Miller nigdy nie odwiedził rodzinnego miasta swojego ojca, ale uczynili to jego krewni m.in. Emma Johnson, która zwiedzała miasteczko, jego okolice i radomyski cmentarz żydowski.

Kamienica w Rynku w Radomyślu Wielkim /retusz ziemiadebicka.pl

Z Radomyśla Wielkiego pochodzili także przodkowie innego słynnego Amerykanina Joshuy Branda z Kalifornii, producenta i reżysera popularnego na całym świecie serialu Przystanek Alaska. Jan Ziobroń, lokalny historyk i redaktor lokalnej gazety w Radomyślu Wielkim (zmarł w 2021 roku) przed laty ustalił, że dziadek Branda znany był przed wojną w Radomyślu jako Szyja Brand i mieszkał przy ul. Rudzkiej. Zajmował się m.in. transportem lokalnym i uruchomił regularne połączenie autobusowe między Tarnowem i Mielcem.

Szkoła podstawowa w Radomyślu Wielkim

Rynek w Radomyślu wielkim po wojnie

Kamienica w Rynku w Radomyślu Wielkim
Kościół w Radomyślu Wielkim w latach 50. XX wieku /retusz ziemiadebicka.pl

Stajnia w Radomyślu Wielkim , lata 50. XX w.

Kamienica w Radomyślu Wielkim

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.