Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Listy żydowskiego chłopca znalezione na strychu domu w Pilźnie

W 2010 roku na strychu jednego z domów w Pilźnie znaleziono plik dziecięcych rysunków namalowanych farbami wodnymi, zawiniętych w gazetę i ukrytych za dachową belką. Ich autorem okazał się żydowski chłopiec Mechel Zweig – czwartoklasista, którego krótkie życie zostało brutalnie przerwane.

1928 r.

28 lutego urodził się chłopiec o imieniu Mechel, syn Markusa i Estery. Zamieszkał w Pilźnie, w rodzinie Dawida Zweiga drobnego sklepikarza. W 1935 r. Mechelek, wraz z czterdziestoma sześcioma uczniami polskimi i żydowskimi rozpoczął naukę w klasie I B Szkoły Powszechnej w Pilźnie. Szczęśliwy, mały chłopiec, uczył się pilnie, rzadko opuszczał lekcje, z j. polskiego miał zawsze piątkę. Mechel uwielbiał malować – odtwarzał farbami otaczający go świat. W 1939 r. chłopiec już nie chodzi do szkoły, jego imię podobnie jak innych dzieci żydowskich zostało skreślone z listy uczniów. W czerwcu 1942 r. Mechel trafia do utworzonego w mieście getta. Jesienią 1942 r. Niemcy wywieźli wszystkich Żydów z Pilzna do getta w Dębicy, stamtąd do obozu zagłady w Bełżcu. Mechel Zweig miał wówczas 13 lat……

2010 r.

Na strychu jednego z pilźnieńskich domów znaleziono plik dziecięcych rysunków namalowanych farbami wodnymi, zawiniętych w gazetę i ukrytych za dachową belką. Ich autorem okazał się żydowski chłopiec Mechel Zweig – czwartoklasista, którego krótkie życie zostało brutalnie przerwane. Czy właśnie wtedy tuż przed przeniesieniem do getta mały chłopiec starannie pakuje swoje rysunki i chowa za belką na strychu?

2024 r.

Historia małego Mechelka jest historią niemal każdego żydowskiego dziecka z Pilzna,  symbolem dramatu mieszkańców miasta – żydowskich i chrześcijańskich, którzy w latach okupacji niemieckiej 1939 – 1945 doznali wielu krzywd, represji, byli świadkami tragicznych wydarzeń.  Rysunki Mechela Zweiga to jedyny ślad i zarazem dzieło życia małego chłopca. Ich odnalezienie jest szansą ocalenia Pamięci o całej społeczności pilźnieńskich Żydów.

By uczcić 96 rocznicę urodzin małego Mechelka, a jednocześnie przybliżyć młodemu pokoleniu mieszkańców tragizm historii II wojny św. na obszarze Gminy, Muzeum Regionalne w Pilźnie ogłasza konkurs historyczno – literacki pt. „Listy do Mechelka”.

Poszukując adekwatnej formy przekazu historii Mechelka jako symbolu całej społeczności Pilzna zdecydowaliśmy się zaprezentować tragiczną historię miasta w czasie II wojny św. podczas specjalnej prezentacji multimedialnej dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Po zapoznaniu się z prezentacją i losami mieszkańców Pilzna w latach okupacji, chętni uczniowie poszczególnych szkół będą mogli, w przygotowanym przez siebie tekście literackim o dowolnej formie, wyrazić swoje uczucia i myśli związane z wojenną historią miasta. Jest to symboliczny akt przekazania młodemu pokoleniu pamięci o dramatycznych wydarzeniach z Zagłady.

Do 19 kwietnia można nadsyłać prace konkursowe w konkursie pt. „Listy do Mechelka”. Jedną z nagród konkursowych dla wszystkich laureatów jest wycieczka do Warszawy, do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Regulamin Konkursu „Listy do Mechelka”:

https://drive.google.com/file/d/1_SVEIU5bK4hQpYRyw9COLTuc3c7nzTE-/view?usp=sharing

Karta uczestnika: 

https://drive.google.com/file/d/1Orsq7OwQzXT-znU6N2XG1iIXmAg0nseJ/view?usp=sharing

źródło: MR w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.