Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uroczystości katyńskie w Dębicy – FOTOREPORTAŻ

W piątkowe południe (12 kwietnia) odbyły się w Dębicy uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pamięć rodaków pomordowanych 84 lata temu przez NKWD, a także ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, uczcili przedstawiciele organizacji kombatanckich, parlamentarzyści samorządowcy, służby mundurowe, młodzież oraz mieszkańcy miasta.  

Uroczystości odbyły na Placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie kilkanaście lat temu, w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”, posadzono pierwsze „Dęby Katyńskie”. O oprawę artystyczną zadbała Miejska Orkiestra Dęta oraz Grupa Artystyczna Safo działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.

Dawid Pikor, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, odczytał wystąpienie autorstwa Zbigniewa Drzymały, wieloletniego dyrektora Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy oraz jednego z inicjatorów upamiętnienia w Dębicy ofiar zbrodni katyńskiej. W przygotowanym na dzisiejszą uroczystość słowie, Zbigniew Drzymała, przypomniał postać urodzonego w Dębicy w 1895 roku, kapitana Stanisława Mieleckiego, absolwenta dębickiej Szkoły Męskiej oraz Gimnazjum im. Franciszka Józefa w Dębicy, członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy, oficera piechoty Wojska Polskiego, który został zamordowany przez NKWD w Katyniu, 14 kwietnia 1940 roku.Łącznie na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, duchownych i prawników, którzy zostali bestialsko zamordowani na rozkaz Stalina wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci” posadzone w 2009 i 2010 r.

Przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni sprzed 84 lat, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złoża znicze pamięci.

Następnie zgromadzone delegacje, na czele z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz wicewojewodą podkarpackim Wiesławem Bużem, złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz Mariusz Szewczyk, który podziękował wszystkim za zachowywanie pamięci o historii Polski i narodowych bohaterach. Szczególnie podziękował tym, którym leży na sercu pamięć o tragicznych wydarzeniach zbrodni katyńskiej.

Burmistrz Dębicy życzył, aby wzrastała w społeczności świadomość historyczna. – Niech bohaterskie czyny naszych przodków przypominają nam o ich niezłomnej postawie oraz mobilizują nas, a także przyszłe pokolenia Polaków, do nieustannej troski o przyszłość Polski, naszej umiłowanej Ojczyzny – zakończył Mariusz Szewczyk.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.