20-te urodziny karty EKUZ20 lat Polski w UE i 20-te urodziny karty EKUZ

 • Jest z nami na wakacjach lub podczas krótkiego wyjazdu za granicę. Warto mieć ją przy sobie na wszelki wypadek, bo z nią możemy czuć się bezpieczniej.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat.
 • Sprawdźcie nietypowy zestaw ciekawostek dotyczących Podkarpacia, a w szczególności Sanoka.

Swoboda przemieszczania się po państwach Unii Europejskiej (UE) to jedna z najwyżej ocenianych korzyści wejścia Polski do UE. Bezpieczeństwo podróżowania wzmacnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia dostęp do niezbędnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Karta EKUZ obchodzi właśnie swoje 20 urodziny. W Polsce za jej wydawanie Polsce odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Oprócz najważniejszych informacji, zachęcam do przeczytania kilku ciekawostek z naszego regionu – zachęca Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego NFZ.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny. Umożliwia dostęp do niezbędnej opieki medycznej podczas czasowego pobytu w państwach UE oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Wielkiej Brytanii. Karta EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej na dokładnie takich samych zasadach, które dotyczą osób ubezpieczonych w państwie, do którego podróżujemy. Pozostałe zasady znajdziecie tutaj.

Zmiany na lepsze – dłuższy okres ważności karty EKUZ

Przez 18 lat od wprowadzenia EKUZ w Polsce zmieniały się okres ważności EKUZ. Pierwsze karty wydawane przez NFZ miały tylko dwumiesięczny okres ważności. Wyjątek stanowili emeryci, ponieważ ich karta była wydawana na 5 lat. Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18 urodzin. Terminy ważności dla innych osób znajdziecie tutaj.

Zmiany na lepsze – więcej opcji do wyboru przy wnioskowaniu o kartę EKUZ

Na początku karta EKUZ była wydawana tylko podczas osobistej wizyty w oddziale wojewódzkim lub punkcie obsługi NFZ oraz korespondencyjnie. Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Znacznie uprościliśmy również sam wniosek o kartę EKUZ.

Jeśli wniosek nie jest składany osobiście, na uruchomionej w 2022 r. stronie internetowej można sprawdzić etap obsługi elektronicznego wniosku o kartę.

EKUZ w liczbach
Łącznie NFZ w Polsce wydał już ponad 37,5 mln kart EKUZ. W Podkarpackim NFZ wydaliśmy ponad 2 mln kart w ciągu ostatnich 20 lat. Sprawdzając statystyki 21 maja, było ich dokładnie 2 059 592. Średnio drukujemy 108 tysięcy kart rocznie, ale rekordowy był 2019 rok – 207 769 kart.

W ciągu tych 20 lat zdarzyło się sporo nietypowych sytuacji, niektóre zabawne a inne wręcz przeciwnie. Zachęcam do krótkiej wycieczki w przeszłość – mówi Rafał Śliż.

 • Kilka lat temu w Przemyślu pod punkt obsługi podjechał autobus. Niemal cała grupa osób przypomniała sobie o kartach w ostatnim momencie. Zrobiło się straszne zamieszanie, gdyż pod drzwiami stanęło w jednej chwili około 50 osób. Wycieczkowiczom oczywiście zależało na czasie, ale dzięki sprawnej organizacji wszystko skończyło się dobrze.
 • Nie tak dawno, do punktu obsługi w Dębicy zadzwonił roztrzęsiony mężczyzna. Był właśnie we Włoszech i karetka wiozła go do szpitala. Karty EKUZ niestety nie miał. W trakcie transportu do szpitala, udało mu się napisać upoważnienie, wysłać mailem do rodziny, a ona z kolei wybrała kartę, którą kurierem dostarczono do placówki medycznej. Udało się zdążyć, ale niedoceniana czasem karta EKUZ okazała się tym razem bardzo przydatna.
 • W ubiegłym roku do punktu w Rzeszowie przyszła kobieta z ponad 20-ma wnioskami dla czterech rodzin. Poprzednie straciły już ważność, a kobieta z bardzo poważną miną stwierdziła, że dla nich karty są koniecznością. Od wielu lat jeżdżą wspólnie na wakacje na południe Europy i za każdym razem komuś karta się przydaje. Najmniej stresujący była zwichnięta kostka o dziecka. Zdecydowanie więcej nerwów kosztował poważny uraz kolana u nastolatki i operacja wyrostka robaczkowego u dorosłej osoby. W przypadku tej ostatniej, zabieg był poważny a pacjent pod opieką żony wrócił do domu dopiero po tygodniu pobytu w szpitalu.
 • Do punkt w Sanoku zadzwonił w ubiegłym roku mężczyzna, kilka minut przed końcem pracy prosząc, aby nie zamykać jeszcze punktu, ponieważ stoi na przejeździe kolejowym a wyjazd ma w nocy. Oczywiście poczekaliśmy, kartę wydaliśmy i wszyscy byli zadowoleni. Ponadto punkt obsługi w Sanoku wpisuje w swój pamiętnik nazwy, którymi posługują się nasi Klienci. Mimo, że nie odpowiadają dokładnie oficjalnej nazwie, to wszyscy wiemy o jaką kartę chodzi. Najczęściej pojawia się:
  • ekuś, eskus, ekjus i ewuś – tutaj zapewne ktoś miał na myśli system, dzięki któremu lekarz po wpisaniu numeru PESEL wie, że jesteśmy ubezpieczeni.
  • karta e-NFZ i karta ONZ-tu! choć ONZ z kartą nic wspólnego nie ma.
  • zielona karta i „taki plastik”

Punkt w Sanoku ma też nietypową kolekcję. Od wielu lat otrzymujemy kartki pocztowe od Kuracjuszy z polskich uzdrowisk i naszych Klientów, którzy z wakacyjnych zagranicznych wycieczek przesyłają nam pozdrowienia. W imieniu moich Koleżanek z punktu – bardzo za nie dziękuję i proszę o jeszcze – dodaje Rafał Śliż. Dostać taką kartkę, to sama przyjemność 🙂

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.