Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

4. rocznica śmierci Edwarda Brzostowskiego

Dzisiaj, 1 maja przypada 4. rocznica śmierci Edwarda Brzostowskiego. Twórca Igloopolu, wieloletni prezes LKS Igloopol Dębica, wiceminister, poseł oraz burmistrz Dębicy zmarł w wieku 85 lat 1 maja 2020 roku. Został pochowany na cmentarzu w Straszęcinie.

Edward Brzostowski był synem Franciszka i Weroniki. Urodził się w poddębickim Straszęcinie i ta miejscowość przeżywała najlepsze lata swojego rozwoju w okresie świetności Igloopolu.

Edward Brzostowski jako 16-latek rozpoczął pracę zawodową w Stoczni Gdańskiej, i jak wspominał musiał zmienić swoją datę urodzenia dodając sobie rok życia, aby dostać się tam do pracy. W 1954 roku wrócił do Dębicy i tu pracując na różnych stanowiskach w 1969 doszedł do stanowiska dyrektora Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol (do 1978 nosił on nazwę Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego w Dębicy). W 1968 ukończył studia na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie.

W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem LKS Igloopol Dębica (na początku lat 90. piłkarze tego klubu grali w I lidze – najwyższym ówczesnym poziomie ligowym). W kwietniu 1985 został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, zrezygnował z tej funkcji w październiku 1986.

Kombinat Rolno – Przemysłowy Igloopol był sztandarowym osiągnięciem Edwarda Brzostowskiego. Za czasów jego świetności pracowało tam blisko 40 tysięcy ludzi. Dębica i Straszęcin w latach 80-tych ubiegłego wieku przeżywały najbardziej dynamiczny rozwój w swojej historii. Wybudowano wówczas całe osiedle tzw. Zatorze, a w Straszęcinie powstało szereg zakładów, które dziś w większości już nie istnieją.

W KRP Igloopl produkowano artykuły spożywcze – kiełbasy, szynki, mrożonki i napoje oraz samochody chłodnie oraz elementy usterzenia samolotów. Po roku 1989 Kombinat zaczął upadać i dzielić się na mniejsze firmy, część z nich istnieje do dziś. W 2002 roku został wybrany na burmistrza Dębicy i rządził przez cztery lata. Za jego czasów przeniesiono siedzibę Urzędu Miasta do nowo wybudowanego Ratusza. Obiekt powstał na terenie zlikwidowanej jednostki wojskowej, którą Brzostowski razem z poligonem odkupił od Agencji Mienia Wojskowego. Po latach okazało się, że była to jedna z najlepszych decyzji dla Dębicy.

Źródło: Wikipedia, informacje własne.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.