Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębiczanie świętowali 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – FOTOREPORTAŻ II

Przy pięknej pogodzie samorządowcy, delegacje szkolne, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Dębicy wzięli udział w tegorocznych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się na dębickim Rynku gdzie odbył się ceremoniał patriotyczny z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Delegacja władz powiatu oraz miasta złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Następnie uczestnicy obchodów udali się w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej do kościoła pw. św. Jadwigi gdzie proboszczowie dębickich parafii odprawili mszę św. w intencji Ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości zgromadzone delegacje władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów na Placu Gryfitów, przed figurą Matki Bożej Niepokalanej. W imieniu społeczności miasta Dębicy kwiaty składali burmistrz Mariusz Szewczyk z zastępcą Maciejem Małozięciem oraz burmistrzem elektem Mateuszem Kutrzebą.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała monteskiuszowską zasadę trójpodziału władzy.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowożytną ustawą zasadniczą. Stanowiła fundament przebudowy zagrożonej Ojczyzny. Była aktem ratowania niepodległości Rzeczpospolitej i wyrazem dążeń do nowoczesnego, otwartego i sprawiedliwego państwa. Przez lata niewoli i zaborów była symbolem wewnętrznej siły narodu zdolnego do narodowego i politycznego odrodzenia.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.