Klecie na starych fotografiach

W albumie jest już blisko 280 fotografii i z każdym dniem pojawiają się następne. Na nich mieszkańcy wsi Klecie w gminie Brzostek, w powiecie dębickim – w domu, obejściu, na wiejskich i rodzinnych uroczystościach czy w atelier fotograficznym. Najstarsze zdjęcia pochodzą z końca XIX wieku, najwięcej jest tych z lat 50, 60 i 70 ukazujących codzienne życie mieszkańców wsi.

Inicjatorem i twórcą tego albumu na założonym pod koniec 2018 roku profilu FB „Klecie – Historia, Ludzie, Wydarzenia” jest Piotr Wal, radny Rady Miejskiej w Brzostku.
„Utworzenie strony wsi Klecie było jednym z punktów mojego programu wyborczego. Ze względu na to że facebook jest darmowym serwisem społecznościowym postanowiłem wykorzystać te narzędzia bez generowania kosztów i łożenia na ten cel publicznych pieniędzy. Na stronie, którą sam prowadzę utworzyłem na początku kilka albumów tematycznych” – mówi Piotr Wal.

Jednym z albumów cieszących się największym zainteresowaniem jest album „Zdjęcia archiwalne mieszkańców Kleci”, który powstał 6 lutego 2019r. . Pierwsza seria zdjęć ukazała się w nim 26 grudnia 2019r.


„ Na zebraniu wiejskim 21.02.2019 r. w domu ludowym zwróciłem się do mieszkańców o udostępnienie mi czarno białych zdjęć w formie papierowej bądź skanów. Deklarowałem odbiór osobiście zdjęć i niezwłoczne oddanie po zeskanowaniu. Wystarczyło tylko do mnie zadzwonić lub napisać. Niestety, nie tak łatwo było zachęcić mieszkańców do takiej formy współpracy. Dopiero gdy ukazywały się kolejne serie zdjęć zaciekawienie rosło i pojawiały się propozycje na udostępnienie zdjęć” – mówi Piotr Wal.

W planie jest aby na stronie „Klecie …” ukazały się zdjęcia z każdej klecieckiej rodziny. Czy się to uda, czas pokaże. Obecnie znajduje się w nim 269 zdjęć.


„Czasem nie jest łatwe określić kto znajduje się na zdjęciach ani w jakich latach, gdyż nawet sami właściciele tego nie wiedzą. Ale są też takie sytuacje, kiedy ktoś z przeglądających użytkowników rozpozna i w komentarzu podpowie, bowiem zdjęcia te są oglądane często przez ludzi mieszkających poza rodzinną miejscowością skąd się wywodzą. Nie rzadko towarzyszą takim przeglądaniom chwile wzruszeń co widać w komentarzach. To motywuje. W ten sposób te, niejednokrotnie zapomniane i ukryte gdzieś tam w albumach albo nawet czasem w kanapach cenne zdjęcia dostają drugie życie w świetle wyświetlaczy, monitorów i ekranów. A przy okazji młodzi, mogą się dowiedzieć, że wieś Klecie tętniła życiem i była w najdawniejszych dziejach miejscowością o bogatej kulturze i znaczeniu” – dodaje Piotr Wal.

Artykuł ukazał się na portalu ziemiadebicka.pl po raz pierwszy 3 maja 2021 roku
Więcej zdjęć można obejrzeć na profilu :
Klecie – Historia, Ludzie, Wydarzenia

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.