Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

NOC MUZEÓW 2024 w Muzeum Regionalnym w Pilźnie – 25 V 2024 r.

NOC MUZEÓW – międzynarodowa impreza kulturalna polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii oraz wszelkich instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują wówczas specjalne, bezpłatne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty poczęstunki, warsztaty, zajęcia itp.

  • Muzeum Regionalne w Pilźnie także przygotowało na tę noc specjalną ofertę. W pilźnieńskiej placówce jest to już X Jubileuszowa Noc Muzeów, przypadająca w roku 670-lecia lokacji miasta Pilzna.

– Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie w formie ekspozycji czasowej okresu największego rozkwitu kulturalnego Pilzna, przypadającego na lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia.

– Ważnym aspektem tegorocznej edycji Nocy Muzeum i przygotowywanej ekspozycji jest możliwość wykorzystania zabytkowej willi Szczeklików wraz z otaczającym ją ogrodem – willi, która przez dziesięciolecia związana była z najważniejszymi wydarzeniami z historii Pilzna. Zainicjowanych w niej zostało wiele cennych koncepcji społecznych i kulturalnych, m. in. założenie Towarzystwa Mieszczańskiego „Jutrzenka”, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Dom ten i jego rodzinę odwiedzali najznamienitsi pilźnianie – Tytus Budzisz Bujnowski, Ludwik Szwajkowski, Władysław Szczurkiewicz, Aleksander Radoniewicz a nawet hr. Mikołaj Rey z Przyborowia.

Te właśnie inicjatywy kulturalne z przeszłości miasta będą tematem przygotowywanej w jednym z pomieszczeń willi ekspozycji czasowej.

  • PROGRAM NOCY MUZEÓW – 25 maja 2024 r.:
  • godz. 16:00 wystawa plenerowa oraz warsztaty kreatywne dla najmłodszych pt. „Reksio – dodaj do ulubionych”

– wokół postaci sympatycznego pieska z dawnych dobranocek zbudowany zostanie program dla najmłodszych zwiedzających. Pracownik Muzeum Dobranocek w stroju Reksia prowadził będzie zajęcia warsztatowe do których wykorzystane zostaną różne materiały: folie animacyjne, pomoce tyflograficzne, maskotki. Do mini konkursów posłużą: skrzynka tajemnic, tablice z bohaterami dobranocek oraz Bajkowe Koło Fortuny, dodające rywalizacji dreszczyku emocji.

  • godz. 18:00 „Dawny świat dobranocek”

– plenerowa projekcja bajek i kreskówek z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia towarzysząca wystawie planszowej.

  • godz. 19:00 do 22:00 – otwarcie ekspozycji czasowej „Wspólne korzenie: kulturalne inicjatywy Pilzna w 20-leciu międzywojennym”

Ekspozycja prezentująca życie kulturalne mieszczan pilźnieńskich w okresie 20-lecia międzywojennego, które z chwilą odzyskania niepodległości zyskało w mieście zupełnie nowe, oblicze. Mieszczanie, złaknieni w okresie zaborów możliwości zrzeszania się, swobodnego wyrażania własnej kultury i historii, założyli w okresie międzywojnia bardzo wiele towarzystw społecznych, kulturalnych, charytatywnych oraz gospodarczych, które przełożyły się na niespotykany dotąd w historii miasta rozwój kulturalno – społeczny. Wśród najważniejszych inicjatyw wymienić należy powstanie Towarzystwa Muzycznego „Lutnia”, Towarzystwa Kulturalnego „Jutrzenka”, Towarzystwa Urzędniczego „Kasyno”, Teatr Amatorski, rozwój Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w wymiarze propagowania kultury i wiele innych inicjatyw pomniejszych, łączących mieszkańców Pilzna i okolicznych miejscowości.

  • godz. 19:00 – 22:00 „Ogród Historii”

Wykorzystanie zielonego otoczenia willi Szczeklików do stworzenia klimatu, rautów i spotkań towarzyskich i tzw. „Garden party” mieszczan w 20-leciu międzywojennym.

– „fotobudka przeszłości” – możliwość wykonania fotografii w magicznie oświetlonym ogrodzie ze specjalną planszą fotograficzną.

– możliwość odpoczynku w towarzystwie muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX w.

  • godz. 20:00 – 24:00

Możliwość zwiedzania ekspozycji stałych i wystawy czasowej w siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie przy ul. Petrycego 8.

– „Pradzieje ziemi pilźnieńskiej”

– „Pilzno i ziemia pilźnieńska na przestrzeni wieków”

– „Portrecista Natury – pilźnieńskie w obrazach Stanisława Westwalewicza”

– ekspozycja czasowa: „Od partacza do bogacza – rzemieślnicy w dawnym Pilźnie”

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.