„Skalny ogród” przy ul. Rzeszowskiej. Niezwykła historia

Powstał najprawdopodobniej w latach 80. XX wieku na działce przed dzisiejszym blokiem przy ul. Rzeszowskiej 93. Niezwykły, „skalny ogród” jest dziełem Stanisława Zorzańskiego, mieszkańca jednego z bloków przy ul. Tuwima, który zmarł w 2021 roku w wieku 96 lat. Od kilkudziesięciu lat w „skalnym ogrodzie” zbierają się mieszkańcy okolicznych bloków na majówki.

Działka wraz z domem na której powstał później blok pod adresem Rzeszowska 93 w przeszłości należała do Stanisława Zorzańskiego, ale został on jej pozbawiony w czasach PRL-u, najprawdopodobniej w latach 60. XX w związku z planami budowy bloków na tym osiedlu.

Po tym zdarzeniu postawił on obok bloku kilka kamieni i figurę. W 1963 roku niedługo po postawieniu figura została poświęcona i najprawdopodobniej z tego powodu komunistyczne władze nie odważyły się ruszyć jej z tego miejsca. Od lat 80. XX wieku w „skalnym ogrodzie” odbywają się majówki na które przychodzą mieszkańcy bloków przy ul. Rzeszowskiej.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.