Wschodzący innowatorzy z „Kwiatka” na podium

Z pewnością większość z nas przez ostatnie tygodnie widziała w naszym szkolnym ogrodzie bardzo energiczną ekipę pracującą i eksperymentującą nad inteligentnym systemem nawadniania AquaSMART z wykorzystaniem deszczówki. Jest to praca wykonana na konkurs „Wschodzący Innowatorzy” zorganizowany przez przez Politechniczną sieć VIA CARPATIA.

Podstawowym celem tego konkursu jest rozwijanie innowacyjnej myśli technicznej w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych, a także promowanie nauk inżynierskich wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Nasi uczniowie – Szymon Jagiełło, Kamil Lauzer i Krzysztof Kucharski z kl. 2bT zdobyli w tym trudnym konkursie zaszczytne III miejsce. Trwał on trzy miesiące i składał się z trzech etapów.

Oficjalne wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas uroczystej Gali wręczenia nagród, która odbyła się 26.04.2024 r. w obecności Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem – prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa oraz komisji konkursowej, na czele z przewodniczącym – dr hab. inż. Mariuszem Sobolakiem – prof. Politechniki Rzeszowskiej oraz Łukaszem Szubą – dyrektorem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.

W budowie systemu bardzo pomogli uczniowie kl. 1ceT: Paweł Goleń i Kacper Świerczyński. Dzięki ich umiejętnościom drużyna zdążyła na czas przekazać system do finałowej oceny. Projekt wymagał wiedzy inżynierskiej z informatyki, elektroniki i automatyki. Konieczne były umiejętności w zakresie hydrauliki i ogrodnictwa.

System AquaSMART optymalizuje zużycie wody poprzez wykorzystanie deszczówki. Posiada własną stację pogodową, przez co podlewanie roślin odbywa się we właściwym czasie oraz – dzięki czujnikom wilgotności gleby – nie dopuszcza do przesuszenia lub zalania roślin. Największą innowacją jest korzystanie online z prognoz pobieranych z internetowych serwisów pogodowych. Przyczynia się to do oszczędności wody wodociągowej, gdyż w przypadku braku deszczówki i spodziewanych opadów, system nie pobiera wody z wodociągu, tylko „czeka” na deszcz. Całością systemu można sterować dzięki smartfonowej aplikacji mobilnej.

źródło: ZS nr 2 w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.